Politika

Јеремић: Косово је наш Перл Харбур и Иво Џима

ЧИКАГО - Србија је након ужасног погрома Срба са Косова смогла снаге да стави тачку на насиље и искључиво дипломатским средствима чини све како би се одупрла једностраном проглашењу независности Косова, изјавио је данас министар иностраних послова Србије Вук Јеремић на колеџу Витон, најпрестижнијој академској институцији евангелистичког хришћанства.


"Од 17. до 19. марта 2004. године више од 50.000 косовских Албанаца учестовало је у осмишљеној и добро организованој кампањи етничког чишћења Срба", рекао је шеф српске дипломатије.

За мање од 72 сата запаљено је 35 цркава и манастира од којих многи потичу из 14. вијека или раније, чиме су они неповратно изгубљени за човјечанство. Убијено је на десетине људи. Више стотина је рањено. Хиљаде домова и радњи сравњено је са земљом. Више од 8.000 косовских Срба протјерано је са својих огњишта.

"Памтимо погром, памтимо човека који се упиње да са цркве у Подујеву одломи крст. Памтимо и ону масу људи која му аплаудира на успеху. Али док памтимо, морамо и задржати наду и веровати да ће доћи зора и одагнати таму", рекао је он.

Јеремић је рекао да је Србија након ужасног погрома из марта 2004. године смогла снаге да стави тачку на циклус насиља јер мржња највише погађа онога ко мрзи.

"Косовски проблем се суштински своди на борбу за идентитет. За нас Србе, Косово је као ваздух који дишемо. Оно је жила куцавица наше културе и колевка наших најдрагоценијих светиња. Косово је земља на којој је стотине хиљада наших предака положило живот, бранећи отаџбину и слободу", истакао је Јеремић.

"Косово је наш Вели Форџ и Јорктаун, наш Аламо и Гетисбург, наш Перл Харбур и Иво Џима - све у једном. О њему ноћу сањамо и за њега се молимо у цркви. Оно је 'зеница нашег ока,' и наш Јерусалим", истакао је шеф српске дипломатије.

Он је навео да се демократска Србија свом снагом одупире једностраном проглашењу независности користећи искључиво мирна и дипломатска средства и да никада, ни под каквим околностима, неће признати сецесију, директно или индиректно.

Према његовим ријечима, протекле три године су показале да не постоји алтернатива компромисном рјешењу, до којег се може доћи само преговорима, и да је дијалог једини пут до мира на Косову.

"Разговори који су коначно започели пре неколико дана представљају добар почетак", навео је Јеремић и додао да "резултати неће изостати, уколико обе стране покажу добру вољу, и ако истински покушају да пронађу конструктивна решења, што ће водити ка обострано прихватљивом, свеобухватном компромису".

Коначни исход дијалога, додаје, треба да буде историјски мир између Срба и Албанаца, утемељен на истинском помирењу.

Јеремић је рекао да се злочини не смију порицати, да се застрашујуће тврдње изнијете у извјештају о незаконитом трговању људским органима на Косову, који је недавно огромном већином усвојила Парламентарна скупштина Савјета Европе, морају што прије испитати и да истина мора изаћи на видјело.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog