Svijet
Хероји и хеликоптери хладе реакторе (ВИДЕО)
ТОКИО - Јапанска Агенција за нуклеарну и индустријску безбједност изразила је забринутост за стање резервоара за искориштено нуклеарно гориво у реакторима три и четири оштећене електране Фукушима Даичи.
У извјештајима се наводи да базени у реакторима број три и четири кључају, али да је могуће и да у базену реактора број 4 више уопште нема воде.
Уколико искориштене гориве шипке не буду охлађене, могле би да емитују велику количину радијације.
Стручњаци упозоравају да, у том случају, техничко особље неће моћи да приђе реакторима и настави акцију хлађења морском водом.
Рано јутрос по нашем времен, за хлађење реактора ангажовани су и војни хеликоптери.
Уколико операција хлађења не успије, ситуација би "могла да достигне критичну фазу за неколико дана", рекао је званичник јапанске агенције новинској агенцији Кјодо.
Америчи званичници закључили су вечерас да упозорења која објављују јапанске власти нису довољна и да се, намјерно или не, потцјењује потенцијална пријетња од онога што се дешава у Фукушими, преноси "Њујорк тајмс".
Грегори Џеко, предсједник америчке Нуклеарне регулаторне комисије, изјавио је да вјерује да је базен за искориштено гориво у реактору број четири сув и да су нуклеарне шипке потпуно изложене ваздуху.
"Вјерујемо да је радијација екстремно висока, што може да умањи способност предузимања корективних мјера", рекао је Џеко пред комисијом америчког Конреса.
Шеф руске државне нуклеарне корпорације Сергеј Киријенко, изјавио је да се "нажалост, ситуација развија по најгорем сценарију"
Киријенко је рекао да Русија још не располаже свим информацијама о ситуацији у Јапану, због чега руски стручњаци развијају моделе догађаја у угроженој атомској централи Фукушима.
Он је додао да прегријавање реактора у електрани показије да је ситуација ескалирала по моделу најгорег сценарија који су саставили стручњаци.
Хероји на радном мјесту
У акцији санирања штете у оштећеној јапанској нуклеарној електрани учествује око 180 радника који излажу своје животе великом ризику да би спријечили већу катастрофу, наводе стручњаци.
"Не знам како да то другачије кажем, али ово је једнако акцијама пилота-самоубица у рату", изјавио је Кеичи Накагава, професор са Одјељеља за радиологију Универзитета токијске болнице.
Анонимни техничари, који су већ стекли углед савремених самураја, вратили су се у оштећену електрану у вечерњим сатима по локалном времену и наставили покушаје да охладе реакторе и спријече ширење радијације.
Мањи тимови радника у смјенама на по десет до петнаест минута упумпавају морску воду у прегријане реакторе, врше њихову контролу и уклањају крхотине од експлозија.
Они раде у заштитним одијелима, али сваки дужи боравак изложио би их превеликој дози радијације, што може да има фаталне посљедице. Акцију отежава лоше стање опреме која им је на располагању, као и недостатак електричне енергије.
Премијер Наото Кан, који је ових дана критиковао компанију "Тепко", која управља електраном, за техничаре и инжењере у Фукушими има само ријечи хвале.
"Они чине све што могу, чак и у овом тренутку. Не оклијевају, упркос опасности", рекао је Кан.
Највише очитавање радијације у близини електране у једном тренутку достигло је 600 милисиверта, што је једнако дози коју човјек у нормалним околностима апсорбује за неколико година. Радници су због тога били привремено повучени из електране.
У просјеку, човјек за годину дана из природе прими дозу од шест милисиверта радијације. Вјерује се да краће излагање радијацији до 100 милисиверта није штетно, али свака већа вриједност је ризична по здравље.
Јапанско Министарство здравствене заштите на раду данас је подигло законом дозвољену дозу излагања радијацији са 100 на 250 милисиверта. У објашњењу се наводи да је одлука била "неизбјежна, с обзиром на околности".
(Срна/Фронтал)