Svijet

Портпарол Стејт дипартмента поднио оставку због Менинга

ВАШИНГТОН - Портпарол Стејт дипартмента Филип Краули поднио је данас оставку након што је критиковао Пентагонов третман америчког војника Бредлија Менинга.


Бредли Менинг је иначе осумњичен да је прослиједио хиљаде дипломатских депеша и војних докумената сајту "Викиликс", а Филип Краули је Пентагонов третам оцијенио као "контрапродуктиван".

"Имајући на уму посљедице моје изјаве, за коју преузимам пуну одговорност, подносим оставку на мјесто помоћника секретара за односе са јавношћу и портпарола Стејт дипартмента", рекао је Краули.

Краули је рекао да је он желио да нагласи "шири, па и стратешки утицај тајних акција националне службе безбједности и њихов утицај на глобалну позицију САД".

Државни секретар Хилари Клинтон истакла је дугогодишњу службу Краулија у САД прихватајући његову оставку.

"Краули је узорно служио држави више од три деценије, и у униформи и као цивил, дубоко посвећен државној политици и државној дипломатији", рекла је она.

Клинтонова је рекла да ће Мајкл Хамер, замјеник портпарола Стејт дипартмента, преузети дужност Краулија.

Новинари су питали Краулија у петак шта мисли о мучењу војника Бредлија Менинга, који је у војном затвору због одавања тајних војних докумената и дипломатских депеша "Викиликсу", које су онда објављени у медијима широм свијета.

Краули је рекао да је Менингов третман, који укључује сате и сате у самици и присиљавање да спава потпуно наг, "глуп, смијешан и потпуно контрапродуктиван".

"Ипак, Бредли Менинг је на правом мјесту", рекао је Краули у петак, додајући да су "понекада тајне потребне" како би се остварили амерички дипломатски интереси.

Исти дан, амерички предсједник Барак Обама истакао је да је Пентагонов третман Краулија сасвим одговарајући.

Менинг (23) ухапшен је у јуну док је био распоређен у Ираку, због сумњи да је прослиједио велики број тајних америчких владиних докумената "Викиликсу".

Прошле седмице, америчка војска објелоданила је 22 додатне тачке оптужнице против Менинга, укључујући "помагање непријатељу", која подразумијева смртну казну.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog