Politika
Почињу преговори Београда и Приштине
БЕОГРАД - У Бриселу би у уторак, под покровитељством ЕУ, требало да почну директни разговори Београда и Приштине, када ће двије делегације сјести за исти сто да би, први пут послије много година, кренуле с мртве тачке у утврђивању заједничких интересних зона.
Како је најављено из Београда, прве теме у дијалогу с Приштином биће питања катастра, царинских печата Унмик Косово по Резолуцији 1244, предсједавање ЦЕФТА, телекомуникације и авио-саобраћај.
Шеф српског тима Борко Стефановић рекао је да ће ово бити "дуги и тешки разговори пуни тешких момената", али да ће се трудити да рјешења буду адекватна и да помогну Србима на Косову и Метохији.
Он очекује да већ у уторак почне разговор о конкретним темама које се, прије свега, односе на побољшање живота људи на Космету.
Делегација Београда, у којој су осим шефа тима и експерти за сваку од тема, креће пут Брисела с оптимизмом и спремљеном платформом и поручује да неће бити одступања од државних интереса зарад добијања статуса кандидата за чланство у ЕУ.
Стефановић не искључујући могућност да ће и косовски Срби бити укључени у преговарачки тим.
С друге стране, на Косову, осим имена вође тима Едите Тахири, уопште нису утврдили много тога, а косовска скупштина је позвана да изда одобрење за почетак разговора, иако још није објелодањена ни преговарачка платформа.
Тахири је за "Данас" рекла да ће делегација Косова разговоре с Београдом водити у креативном и позитивном духу и да очекује да ће се српска страна укључити у заједнички, конструктивни допринос настојању да се "остави за собом реметилачко насљеђе из ближе и даље прошлости".
Она наводи да ће се у предстојећем дијалогу у Бриселу искључиво разговарати о техничким питањима, без задирања у питања независности, суверенитета, недјељивости и територијалног интегритета Косова
"Перспектива овог српско-косовског дијалога зависи од стварне опредијељености наше двије земље за европску перспективу. То је пресудан фактор који ће стимулисати обје стране да буду конструктивне и да буду опредијељене за разрјешавање питања која ће бити на дневном реду у Бриселу", рекла је Тахири.
За разлику од преговора вођених у Бечу, нови круг дијалога, водиће се искључиво уз посредовање ЕУ, али и уз присуство САД, чему се противи Српско национално вијеће са сјевера Космета које тражи да у дијалогу као пуноправни актери учествују и представници УН и Русије.
Познат је само оквирни правац за дијалог у коме ЕУ инсистира на разговорима о конкретним свакодневним питањима која ће олакшати свакодневицу грађанима и повести цијели регион ка ЕУ.
(Срна/Фронтал)