Politika

Нешто ново: Срби на КИМ подијељени пред преговоре

ПРИШТИНА - Срби на Косову и Метохији су пред почетак дијалога 8. марта у Бриселу подијељени о питању у ком преговарачком тиму - Приштине или Београда- треба да учествују.


Далибор Јефтић, извршни директор Самосталне либералне странке, најбројније политичке партије у косовском парламенту, тврди да ће Срби бити укључени у преговарачки процес и да либерали очекују да буду дио преговарачког тима Приштине.

Јефтић је рекао да Самостална либерална странка не би узела учешће у Влади Хашима Тачија да не очекује да буде укључена у преговарачки процес. "Ми најбоље знамо с којим проблемима се свакодневно суочавају Срби. Обећали смо у предизборној кампањи да ћемо учинити све да се током преговора чује наш глас и зато смо узели учешће у влади Косова", истиче Јефтић.

Сретен Ивановић, извршни директор Јединствене српске листе, која има три посланика у скупштини Косова, оцијенио је да Београд једини може и има право да води преговоре и одређује кадрове који ће заступати интересе Срба с Косова и српске државе. Он сматра да је илузорно да Срби буду дио косовског преговарачког тима.

"Ми немамо илузија о било каквом преузимању одговорности за решавање питања која се тичу статуса или било ког питања које се третира као техничко. Очекујемо да будемо консултовани јер нисмо сигурни да Београд зна суштину наших свакодневних проблема и колико трпимо држећи се става да је Србија наша матична држава", каже Ивановић.

Начелник Косовског округа Горан Арсић дијели став да Срби са Косова и Метохије ни у ком случају не могу нити смију ући у приштински преговарачки тим.

"Срби са Косова имаће одлучујући утицај, јер ниједно питање неће бити решавано без консултација и директоног укључења наших представника", наводи Арсић, одбацујући могућност да ће у преговорима бити пресудна ријеч представника Срба у преговарачком тиму Приштине.

Он је додао да Срби који партиципирају у косовским институцијама представљају тридесетак одсто укупне српске популације. Међу њима, такође, има бар 70 одсто оних који не прихватају косовску независност и они који уђу у преговараки тим Приштине могу бити представници врло малог броја Срба, што им одузима било какво право да заступају интересе српске заједнице и српске државе.

Начелник Косовско-поморавског округа Драган Николић сматра да преостали Срби немају ни капацитета ни кадрова који би могли да решавају питања која се тичу статуса Косова.

"Живимо у убеђењу да Београд зна шта ради и да је пре одређивања платформе снимио ситуацију на терену и да неће дозволити да српске интересе с Косова и Метохије заступа било ко изузев чланова државног преговарачког тима Србије. Сваки другачији приступ уверен сам, а то мишљење дели огромна већина Срба у поморављу, води Косово у потпуну независност, а преостале Србе на пут без повратка", закључује Николић.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog