Politika

Комшић и Изетбеговић: Вратићемо нашег генерала

САРАЈЕВО - БиХ ће у петак упутити Аустрији захтјев за изручење бившег генерала Армије БиХ Јована Дивјака, који је ухапшен у Бечу, а кога Србија терети за злочин почињен над војницима бивше ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву у мају 1992. године, речено је Срни у Тужилаштву БиХ.


"Посебно одјељење за ратне злочине Тужилаштва БиХ ради на овом предмету и ми инсистирамо да га процесуирамо", рекао је портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић.

Према његовим ријечима, захтјев за Дивјаково изручење Аустрији биће упућен данас, до краја радног дана, путем Министарства правде БиХ.

Грубешић је додао да Тужилаштво прати развој ситуације у Аустрији, те да је главни тужилац Милорад Барашин телефоном контактирао амбасадора БиХ у Аустрији Хариса Хрлеа.

Дивјак је ухапшен у четвртак навече на аеродрому у Бечу на основу Интерполове потјернице, коју је расписала Србија, а оптужен је за ратни злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву 3. маја 1992. године, када су у нападу на колону ЈНА која се повлачила из града убијена 42, рањена 73 и заробљено 215 припадника ЈНА.

Генерал Дивјак се терети за убиство у Добровољачкој

Чланови Предсједништва БиХ Жељко Комшић и Бакир Изетбеговић најавили су данас на ванредној конференцији за новинаре у Сарајеву да ће учинити све да се генерал Јован Дивјак, који је ухапшен у четвртак навече у Бечу на путу за Болоњу, на основу потјернице српског тужилаштва, што прије врати у Сарајево.

Комшић и Изетбеговић су разговарали с генералом Дивјаком, који се нада да ће се цијела ствар свести у правни оквир, без политичких димензија.

Генерал Дивјак је добро расположен и добро се осјећа, само му је нешто повишен притисак и шећер, а смјештен је у ћелији с још пет заточеника. Ради се на томе да што прије добије своју ћелију.

Иако је Дивјак изразио жељу да цијели случај остане у правном оквиру, Комшић сматра да то није апсолутно могуће, јер све ово има и димензију политичког случаја.

Навео је да су у четвртак навече, посредством министра вањских послова БиХ Свена Алкалаја остварени контакти с министром вањских послова Аустрије, а сав материјал везан за случај Ејупа Ганића о догађајима у Добровољачкој улици у Сарајеву у мају 1992. године, за које се наводно терети и Дивјак, достављен је Амбасади БиХ у Бечу која ће га прослиједити аустријском министарству правде.

Комшић је даље навео да су обављени разговори с амбасадорима Аустрије и Србије у БиХ, а министру вањских послова Алкалају је речено, да у случају потребе, отпутује за Лион, гдје је сједиште Интерпола.

Покушавало се успоставити и контакте с предсједником Србије Борисом Тадићем, који је пред путовањем за Јапан, да би се добили одговори на то каква је то политика и какви су то потези србијанскг правосуђа.

Комшић и Изетбеговић сматрају да су неке ствари које се понављају постале индикативне: хапшење Ганића за Дан независности, 1. марта, или сада Дивјака, само два дана након овог празника, а дан након одустајања од изручења Тихомира Пурде, иако су на нивоу тужилаштава и министарстава правде отворени преговори да се овакви случајеви више не би понављали.

Свака озбиљна држава мора у оваквим ситуацијама уважавати институте које познаје међународно право, а једна од њих је реципроцитет, казао је Комшић. Нагласио је да то не значи да сада позива на хапшење држављана Србије, али је упозорио да је ово с Дивјаком већ трећи случај који се понавља, након Илије Јуришића и Ејупа Ганића.

Комшић је оцијенио да у Србији очигледно постоје снаге које желе дестабилизирати БиХ и које константно желе изједначити кривњу за ратна дешавања од 1992. до 1995. године.

Упитан како је након споразума БиХ и Србије о случајевима везаним за ратне злочине поново дошло до овакве ситуације, Комшић је рекао да је према незваничним и непотврђеним информацијама, оптужница измијењена, односно да је кривично дјело преквалифицирано из ратног злочина у убиство. Ипак, треба сачекати службену потврду оптужнице.

И Изетбеговић сматра да овај случај излази из правног оквира. Оцијенио је да је очигледно да у Србији и њеним институцијама постоје снаге које су за европски пут, као и ретроградне снаге које гледају унатраг.

"С овим првим ћемо радити да до оваквих хапшења више не дође", рекао је он.

Изетбеговић је подсјетио на став Хашког трибунала о случају "Добровољачка", затим како је завршен случај Ганић у Лондону, а сви су свјесни понашања генерала Дивјака како у моменту инцидента у Добровољачкој, тако и током цијелог рата.

Зато је само питање времена када ће се Дивјак вратити у Сарајево, казао је члан Предсједништва Изетбеговић.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog