Politika

Драшковић: Или европеизација или даља балканизација

Вашингтон -- Предсjедник СПО-а Вук Драшковић изјавио је да је европеизација Србије услов за европеизацију региона западног Балкана и да судбина цијелог региона зависи од Србије.


Он је у интервјуу Гласу Америке говорио и о извјештају Дика Мартија о трговини органима на Косову, дијалогу Приштине и Београда, као и о односу САД и Србије.

"Две опције су могуће- прва је да се цео регион европеизује, чега не може бити без Србије. Друга је да се цела Европа балканизује с обзиром на историјски таленат овог региона за деструкцију", казао је он.

"Оно што ја знам јесте да је Европа спремна да у доста чему можда прогледа Србији кроз прсте, јер је свесна чињенице да судбина целог региона, западног Балкана, а то је бивша Југославија без Словеније, са придодатом Албанијом, зависи од Србије", рекао је Драшковић, који је прошле седмице присуствовао Молитвеном доручку у Вашингтону.

Лидер Српског покрета обнове је оцијенио да наводи из Мартијевог извјештаја о трговини органима отетих Срба на Косову и Албанији, неће битније утицати на међународни положај Косова, рекавши да ни "злочини за које је несумњиво доказано да их је починила српска страна" у прошлим ратовима нису довели у сумњу међународноправни субјективитет наше земље.

"Коначно, извештај Мартија Ахтисарија, први део, готово трећина тог извештаја, посвећена је српским злочинима на Косову. Оно што је добро јесте што је разбијена црно-бела слика да су у косовском рату постојали на једној страни варвари - то су били Срби, и убице, а на другој страни су били анђели и жртве, а то су били Албанци", рекао је Драшковић.

Он сматра да ће Београд и Приштина ући у предстојећи дијалог са "једне реалније позиције када су у у питању почињени злочини и једних и других".

Предсједник СПО је, упитан да ли би после усвајања Мартијевог извјештаја у Савјету Европе могла да се очекује озбиљнија истрага о трговини органима, оцијенио да ће до "некакве истраге доћи", али је додао да сумња да ће она бити "преозбиљна".

"У целом свету нема до краја озбиљних истрага злочина, ни прогона злочинаца, јер је савремено, такозвано хуманизовано право, више на страни заштите права злочинаца, него заштите права жртава", рекао је он.

Драшковић је оцијенио и да односи Србије и Сједињених Америчких Држава напредују, али не оном брзином која би била непоходна и која би била у државном интересу Србије.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog