Svijet
Пљачке и немири у Египту
Египатски званичници из службе безбједности наводе да су у току ноћи побјегли затвореници из Вади Натурн затвора који се налази око 100 километара од Каира.
Стигли су и извјештаји о распострањеним пљачкама у Александрији, Суецу и другим египатским градовима.
Војска која је на улице извела појачање позвала је народ да се сам заштити од пљачки.
Организовани су чувари квартова наоружани шипкама да штите становнике од бројних хулигана који пљачкају радње и станове.
Војска није успјела да спријечи пљачкаше да упадну у Национални музеј у Каиру, који су оштетили двије мумије из времена фараона и украли антиквитете од непроцјењиве вредности.
Хиљаде протестаната остало је на улицама у недјељу рано ујутро у знак отпора против полицијског часа.
Мубарак је покушао да умири народ промјенама у влади, гдје је у суботу замијенио премијера, и први пут од када је на власти именовао потпредсједника државе.
На мјесто потпредсједника поставио је свог блиског сарадника, шефа обавјештајне службе генерала Омара Сулејманија, а за новог премијера министра авијације генерала Ахмада Сафика, који ужива доста велики углед међу становништвом.
Најмање 102 особе погинуле су а хиљаде су повређене у Египту од почетка антивладиних демонстрација у уторак, саопштили су у недјељу безбедносни и болнички извори.
Само у суботу су погинуле 33 особе.
У заједничкој изјави, лидери Француске, Немачке и Велике Британије позвали су египатске власти да почну "процес промјена" и да избјегну употребу силе.
Према наводима безбједносних служби, око 60 одсто полицијских станица је спаљено, од тога 17 у Каиру. Странци су почели да напуштају египатску престоницу, гдје су бројне пљачке, или се окупљају у великим хотелима који су боље заштићени.
Мобилне телефонске линије, прекинуте да би се спријечили демонстранти да организују окупљања, делимично су поново успостављене, док је интернет и даље у прекиду.