Svijet

Троје мртвих и у Египту

Двоје Египћана погинуло је у Суецу, а један у Каиру, неким од више египатских градова у којима су се хиљаде демонстранта сукобиле са полицијом.


Демонстранти су захтијевали окончање 30-годишње владавине предсједника Хоснија Мубарака.

"Доле Хосни Мубарак", узвикивали су демонстранти у Каиру, гађајући полицију флашама и каменицама. Полиција је узвратила сузавцем, воденим топовима и пендрецима.

Полиција је тешко претукла неке демонстранте пендрецима, док су неки демонстранти јурили припаднике полиције по улицама.

У Александрији су демонстранти поцијепали слику 82-годишњег Мубарака и његовог сина Гамала, који ће, по мишљењу многих Египћана, наслиједити оца на власти, што обојица демантују.

Демонстранти у Каиру, који су на улице изашли на позив активиста упућен преко Интернета, викали су "Гамале, реци оцу да те Египћани мрзе".

Они су викали "Доле Мубарак" и тражили искорјењивање сиромаштва, корупције, незапослености и злостављања које спроводи полиција.

Највеће демонстрације у Египту у последњих неколико година почеле су мирно, а полиција је у почетку показивала необичну уздржаност.

Међутим, када су демонстранти преплавили трг Тахрир у центру Каира, машући египатским и туниским заставама и узвикујући исте слогане који су се недавно чули на улицама Туниса, полиција је променила тактику и протести су постали насилни.

Демонстранти су кренули на водени топ, отворили врата и истерали возача напоље.

Неки су бацали каменице и постављали металне барикаде. Полиција је почела да туче пендрецима демонстранте, који су покушали да разбију полицијске кордоне и придруже се демонстрантима у центру града.

Неки учесници протеста су кашљали од сузавца и покривали лица марамама, а некима од њих је цурила крв низ лице. Један човјек се онесвијестио. Полиција је одвела неколио демонстраната и пребила једну новинарку, разбила јој наочаре и одузела камеру, пренијеле су агенције.

Демонстранти су отишли и до сједишта Мубаракове Националне демократске партије, вичући "овдје се налазе лопови".

У демонстрацијама је учестовало најмање 20.000 људи, навео је Ројтерс.

Египатска влада није издала никакво саопштење поводом демонстрација, али је америчка државна секретарка Хилари Клинтон изјавила је да је влада Египта, који је кључни савезник САД на Блиском истоку, стабилна, упркос протестима.

Она је додала да Египћани имају право да демонстрирају, али је апеловала на све стране да избјегну насиље.

Скоро половина од укупно 80 милиона становника Египта живи испод или једва изнад границе сиромаштва, а због лошег образовања, здравственог система и велике незапослености велики број Египћана није у стању да задовољи ни најосновније животне потребе.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog