Svijet

Јадран: Kанта за НATO смеће

Од италијанске јавности се и даље скрива истина о томе да је један дио морске обале сметљиште за непотрошене бомбе.


Италијанска јадранска обала, чији су поједини дијелови рај за љубитеље мора, а поготово за рибаре, отрована је већ неко вријеме.

Већ деценијама НАТО користи ову област за одлагање нуклеарног материјала и сада се појавио страх да су се хемикалије, опасне по живот, рашириле по туристичким дестинацијама и областима за рибарење.

Од 1914. до 1999. године

Како тврде становници и италијански новинари, који се баве овим случајем, бомбе и војни отпад се у овом дијелу италијанског региона Пуља, одлажу још од 1914. године и Првог свјетског рата.

''Традицију'' су наставили Американци током Другог свјетског рата, а шлагворт  је био одлагање неискориштених бомби са, како се сумња, осиромашеним уранијумом, које НАТО током агресије на Србију 1999. године, није искористио.

Локални рибари кажу да се дешава да у мрежама извуку бомбу, а да, поготово од НАТО бомбардовања, риба у овој области нестаје, па многи од њих напуштају досадашњи начин живота.

Према тврдњама НАТО, о овом случају који се и даље вјешто скрива и о којем шути италијанска влада, шест области у Пуљи је коришћено за прљаве активности. Италијански истраживачи, који се баве случајем, кажу да НАТО не говори истину и да су у питању 24 области.

Ми то већ знамо

Било како било, злобници би рекли да Италијанима тако и треба. Ипак је Авиано аеродром са којег су полијетали авиони 1999. године.

Многи ће  рећи да је то цијена коју плаћаш ако си члан Алијансе, а случај је добар примјер на којем се може видјети како се ''одговорно'' НАТО понаша према својим члановима. Ко је током бомбардовања Србије живио, на примјер у Вишеграду, сјећа се да су неискориштене бомбе, при повратку НАТО летјелица према Италији, падале и по брдима РС. И ко зна куда још

Можемо само саосјећати са обичним људима који су угрожени у овим подручјима и коју су само колатерална штета.

Прилог РТ:

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog