Politika

Масовно постизборно запошљавање

САРАЈЕВО - Министарства и службе БиХ усред кризе расписали 103 конкурса за пријем нових радника, које ће државу коштати 10 милиона КМ.


Kaко преноси Прес, Институције БиХ усред најжешће кризе намјеравају да запосле 300 нових радника, који ће из државног буџета исисати још 10 милиона КМ!

Посланик ДНС-а у Представничком дому Парламента БиХ Петар Кунић тврди да конкурсе за пријем нових радника у администрацију на нивоу БиХ није требало расписивати док је власт у техничком мандату.

"Очигледно је да је администрација прегломазна и да хитно треба зауставити пријем нових радника. Некоректно је те конкурсе расписивати док је Савјет министара у техничком мандату и зато би их требало поништити. Овде се не поштују стандарди који регулишу број запослених у администрацији, па већ сада имамо превише људи и без тих нових који тек треба да буду примљени",  каже Кунић.
Чак 103 конкурса у министарствима и службама на државном нивоу свједоче да власт не зарезује упозорења економиста, који већ годинама упозоравају да би гомилање администрације и џиновски бирократски апарат БиХ могли да доведу до банкрота. 

Више од половине конкурса расписано је послије избора, а чак ни чињеница да власт још није формирана и да је Савјет министара већ мјесецима у техничком мандату властодршцима није препрека да државну администрацију напуне новим службеницима. Најгоре од свега је то што се нови радници траже упркос томе што институције БиХ имају 22.500 запослених, што би било превише и за много веће и богатије земље.

Процес запошљавања нових радника спроводи се преко Агенције за државу службу БиХ, на чијем сајту стоји да је 85 конкурса у поступку, што значи да пријаве више не могу да се шаљу. Истовремено, отворено је још 18 конкурса, на које је могуће послати пријаве за посао.

Према доступним подацима, нови људи траже се у готово свим министарствима, агенцијама, управама и службама на нивоу БиХ. Највећи интерес за новим радницима има Управа за индиректно опорезивање, која је расписала конкурс за 18 службеника. Само једног радника мање тражи Агенција за школовање и стручно усавршавање кадрова БиХ. Министарство иностраних послова запослиће 14 нових људи, од којих ће већина посао добити на местима секретара. Упућени тврде да је овај конкурс расписан само због намере одлазећег шефа дипломатије Свена Алкалаја да у МИП ухлеби своје људе.

Економисти тврде да ново оптерећење буџета може да изазове велике проблеме јер држава ионако једва обезбјеђује плате силним чиновницима.

Многи сматрају да је огроман број институција на нивоу БиХ измишљен само зато да се у њима ухлебе партијски људи, као и родбина и пријатељи политичара. Тачан број институција на нивоу БиХ мало ко зна, о чему свједочи и посланик СНСД-а Славко Јовичић, који је на једној сједници поставио то питање.

"Нико није имао појма колико их постоји, а администрација се само гомила. Стално се оснивају нове агенције, а нико не поставља питање да ли уопште имамо користи од њих. Приче о смањењу гломазног чиновничког апарата су небулозе, јер кад неко пређе праг заједничких институција никада више из њих неће отићи осим ако не нађе неки боље плаћен посао. Они се једноставно залијепе за те фотеље и од њих више нико не може да их одвоји", тврди Јовичић.

Предсједник Центра за хуману политику Момир Дејановић каже да грађани морају да знају да ће на плате 300 нових службеника да потроше око десет милиона марака годишње.

Администрација у БиХ на свим нивоима је прекобројна, а осим тога је потпуно политизована и непрофесионална. Нема података, а нема ни воље да се дефинише тачан број потребних и запослених службеника у државној и администрацијама на другим нивоима. Када је ријеч о запошљавању у новоформираним и другим државним институцијама, поставља се питање да ли је тај проблем могао да се ријеши прерасподјелом вишка запослених у другим институцијама. Међутим, на то нико не обраћа пажњу - наводи Дејановић.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog