Društvo

Између 50 и 60 захтјева за поврат станова упућено у Стразбур

САРАЈЕВО - Европском суду за људска права у Стразбуру поднесено је између 50 и 60 тужби које се тичу поврата и одштетних захтјева за војне станове у БиХ, потврдила је заступник Савјета министара БиХ пред овим судом Моника Мијић.


Она је нагласила да не зна који су случајеви у питању и да неће ни знати све док Суд не донесе одлуку о допуштености тих тужби.

Када је ријеч о случају "Ђокић", Канцеларија БиХ за сарадњу са Европским судом у Стразбуру обавијестила је Владу Федерације БиХ (ФБиХ) да осим што је платила одштету од 65.200 КМ, треба да сачини и акциони план са мјерама "за отклањање повреде права у односу на остала лица која су у истој ситуацији".

Влада ФБиХ, прије свега, треба да утврди тачан број истих случајева као и случај "Ђокић", а Мијићева истиче да је неопходна и измјена закона која би ишла у правцу да се у оваквим ситуацијама треба дозволити поврат станова официрима бивше ЈНА.

"Тај процес надгледа Комитет министара Савјета Европе и Секретаријат тог комитета може БиХ пружити и стручну помоћ. Тек када буде утврђен тачан број оваквих случајева, знаће се и финансијске и све друге посљедице евентуалних измјена закона, а институције Владе ФБиХ треба да процијене проводивост мјера по пресуди у случају ''Ђокић'", рекла је Мијићева за данашњи "Дневни аваз".

Она је потврдила да пред Европским судом за људска права против БиХ тренутно има око 1.300 апликација које се углавном односе на стару девизну штедњу, протјеривање странаца, поврат имовине, неизвршење пресуда домаћих судова, притварање неурачунљивих починилаца кривичних дјела и слично.

У тај број је урачунато и 500 тужби које су у Стразбур стигле само прошле године. Од 1.300 апликација, њих 144 су у раду и само њихова потраживања износе око 4,8 милиона КМ.

"Тренутно пред Судом у Стразбуру имамо 123 тужбе поднесене због неизвршења пресуда за накнаду ратне штете и њихов укупан одштетни захтјев је око 2,5 милиона КМ", нагласила је Мијићева.

Она наглашава да су стразбуршке пресуде показале бројне слабости комплетног правосуђа у БиХ, а до сада је Суд у Стразбуру донио 14 пресуда и у свакој је установио повреду права, на основу којих је до сада оштећенима у БиХ исплаћено око три милиона КМ.

"Пресуда Европског суда је упутство држави како да побољша поштивање људских права. Увијек након пресуде Европског суда свака држава чланица треба да отклони утврђене слабости. Ако је у питању више лица, а не само појединац, онда је држава дужна да измијени законе и донесе неке друге прописе, измијени праксу домаћих тијела", појаснила је Мијићева.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog