Politika

Политика превише притиска правосуђе

САРАЈЕВО - Предсједник Високог судског и тужилачког савјета /ВСТС/ БиХ Милорад Новковић тврди да политика у БиХ жели да судије и тужиоци постану зависни од власти, што је, према његовом мишљењу, врхунац притиска на правосуђе.


"Притисци постоје. Они су највише изражени у томе што правосуђе нема самосталан буџет. Све су већи притисци да треба мијењати Закон о ВСТС-у у том правцу да судије и тужиоце бирају извршна и законодавна власт. Дакле, да их власт директно бира, а да они индиректно постану зависни од ње. А ако судије и тужиоци постану зависни од политичке власти, онда се зна који је мотив тога", истакао је Новковић.

Он не види никакав разлог да буду угашени Суд и Тужилаштво БиХ.

"То су правосудне институције које су успостављене, првенствено, да процесуирају предмете ратних злочина, али је њихова надлежност касније проширена. Највећи број ратних злочина није процесуиран, па не видим разлога да се те институције гасе док не буду процесуирани ратни злочини", рекао је Новковић за "Дневни аваз".

Он је подсјетио да, према Стратегији процесуирања ратних злочина, најкомпликованији предмети треба да буду процесуирани за седам година, а мање сложени за 15 година.

"Да би била угашена нека правосудна институција одлуку треба да донесе Парламентарна скупштина БиХ. За то су потребни разлози које ја у овој ситуацији не видим", рекао је Новковић.

Према његовим ријечима, може доћи до расписивања новог конкурса за предсједника Суда БиХ како би била ријешена садашња ситуација, али је то за сада теоретска могућност.

"Ја ћу као предсједник ВСТВ-а лично инсистирати да на сљедећој сједници (Вијећа) буде изабран предсједник Суда. Ако два кандидата буду имала једнак број гласова, ја према закону имам такозвани златни глас који може одлучити ко ће бити предсједник Суда или ко неће бити", рекао је Новковић.

Он сматра да су судије и тужиоци дискриминисани, јер су им плате остале онакве какве су биле прије седам година.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog