Politika
Дачић: Нећу да помажем у стварању двостраначке Србије
Добро је да се двије највеће странке у држави договарају око важних националних питања, па претпостављам да је коалиција ДС и СНС могућа, јер оне желе да створе двостраначку Србију, али ја им у томе нећу помагати", рекао Ивица Дачић, гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у.
Гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у, замјеник премијера Србије, министар полиције и предсједник СПС-а Ивица Дачић, рекао је, говорећи о могућим изборним комбинацијама, да му политичко искуство говори да би било могуће да ДС и СНС покушају да са својим партнерима направе већину, и да постоји могућност да настане влада двије највеће партије у Србији.
"Ја сам аналитичар и мислим да већина грађана претпоставља да је то могуће, таква коалиција", рекао је Дачић.
Што се тиче односа ДС-а и СНС-а, Дачић је рекао да "смо склони да свађамо народ, а да се политичари увијек мире".
"Контакти постоје и они су добри и потребни, и мислим да је добро да се највеће странке у држави договарају око националних питања, али овде је најбитније питање хоће ли избора уопште бити", рекао је лидер СПС-а.
Дачић је оцијенио да те двије странке имају сличности, а то је природно усађена тежња да се створи двостраначки систем, и равнотежа у којој би се одлучивало за или против, што је и Милошевић покушавао са Драшковићем", рекао је Дачић.
Лидер социјалиста је рекао и да је идеја о промјени устава и изборног закона честа код људи који припадају таквим странкама, да им одговара већински систем јер им иду сви мандати, али да је питање да ли желимо демократски политички систем.
"ДС И СНС могу да створе двостраначки систем, али ја им у томе нећу помагати, ја заступам интересе СПС-а и свако ко пређе цензус има право демократског представништва", каже министар полиције.
О томе да је логично да га обе велике странке виде као свог коалиционог партнера, али да би СПС, дође ли до велике коалиције, могла да остане ван игре, Дачић је рекао да је и на изборима 2002. било опијености да ће свако бити довољан себи за већину.
"Када су се завршили избори одмах су ме звали, али СПС се не бори за то, јер ће онај ко је трећи највише добити, у смислу да неке теме не смију да се пласирају да се СПС представи као препрека демократским промјенама."
"Јесмо ми фини, али све има своју границу, гледао сам вечерас ваш Дневник и видио да постоје и даље приједлози за промјене изборног закона. То што сада постоји иницијатива за промјену устава не значи пуно, па прије тога је и предсједник имао. Да је Милошевић 90-тих имао већински систем, знате када би пао..."