Politika
Инцко обуставио примјену Закона РС о државној имовини
Високи представник за Босну и Херцеговину Валентин Инцко данас је издао налог којим се обуставља примјена Закона Републике Српске о статусу државне имовине која се налази на територији Републике Српске и под забраном је располагања до доношења коначне одлуке Уставног суда БиХ, саопштено је из ОХР.
Узимајући у обзир да ће унутар БиХ доћи до барем једног оспоравања уставности Закона о државној имовини РС пред Уставним судом БиХ, налог високог представника ће осигурати да не дође до компликовања ситуације на терену провођењем овог закона прије него што Уставни суд БиХ испита овај случај и донесе своју одлуку.
Данашњим налогом се спречава правна несигурност која би пратила сваки акт који би промијенио власништво над овом имовином прије него што Уставни суд донесе своју одлуку. Он не прејудицира одлуку у корист било које стране.
Умјесто тога, истим се надлежној домаћој институцији даје вријеме да испита овај случај.
Високи представник је такође упозорио да се сви надлежни органи морају уздржавати од примјене овог закона све док Уставни суд не донесе коначну одлуку о овом питању које се односи на предметни закон. Ово обухвата и обавезу свих надлежних органа да се суздрже од предузимања мјера на промјени права власништва у одговарајућим власничким књигама у погледу оне имовине која спада под забрану располагања коју је раније утврдио високи представник.
У међувремену, нови органи власти морају учинити максималне напоре како би ријешили питање државне имовине што је прије могуће. - Проналажење рјешења за државну имовину је тест озбиљности оних који су изабрани у октобру - рекао је високи представник Инцко.
Овај договор би осигурао да сваки ниво власти у Босни и Херцеговини има власништво над имовином која му је потребна за извршавање одговарајућих уставних и законских надлежности.
Високи представник Инцко је такође поновио да се према раније донесеним забранама располагања државном имовином забрањују једностране мјере од било ког нивоа власти у БиХ.
- Забрана располагања државном имовином, прије него што се нађе прихватљиво и одрживо рјешење за питање расподјеле имовине између различитих нивоа власти, не односи се само на РС него и на Федерацију БиХ и државни ниво - казао је он.
Од 2004. године Управни одбор Савјета за провођење мира (ПИЦ) тражи да се постигне трајно рјешење овог питања и Савјет министара БиХ је задужио Комисију да припреми приједлог одговарајућег закона.
Паралелно с тим, високи представник је донио неколико одлука о забрани располагања имовином како би се спријечила потенцијална штета нанесена преносом власништва. Рјешавање питања државне имовине између државе и других нивоа власти је предуслов за правну сигурност у погледу власништва над овом имовином.
То ће потакнути улагања и економски развој те подржати помирење у БиХ. Прихватљива и одржива расподјела државне имовине такође је један од услова за затварање ОХР-а, како је утврдио Управни одбор Савјета за провођење мира у тзв. програму "пет циљева и два услова" дефинисаном у фебруару 2008. године.
С тим у вези, ПИЦ је тражио да се усагласи заједничко рјешење, те је позвао власти у БиХ да се уздрже од једностраних мјера, подсјећајући их да такво дјеловање само онемогућава рјешавање питања државне имовине.