Sport
Интер клупски првак свијета
Фудбалери Интера су у финалу ФИФА Свјетског клупског првенства у Абу Дабију побиједио шампиона Африке Мазембе - 3:0, и по трећи пут у својој историји се окитио титулом првака свијета, првом званичном!
Италијани су потпуно заслужено стигли до титуле против представника Демократске Републике Конго, који је на велико изненађење стигао до финала престижног такмичења елиминисавши у полуфиналу бразилски Интернасионал. Африканци су тако прекинули традицују да о титули одлучују најбољи тимови Европе и Јужне Америке.
Све је било ријешено већ у 17. минуту када је Самјуел Ето прецизним ударецем са ивице шеснаестерца постигао други гол за Интер. Прије Камерунца у 13. минуту у стријелце се уписао и Горан Пандев. Дијего Милито се два пута у првом полувремену нашао "очи у очи" са противничким голманом, али није успио да затресе мрежу.
Прилика на обе стране било је и у другом полувремену. Прво су се Африканци испромашивали, да би Џонатан Биабани у 85. минуту на асистенцију Дејана Станковића поставио коначан резултат. Капитен "орлова" у игру је ушао у 54. минуту умјесто Кирстијана Кивуа.
Ово је први трофеј који је са Интером освојио Рафа Бенитез, који је 2005. године имао прилику да са Ливерпулом постане првак свијета, али га је на том путу зауставио Сао Пауло.
Интер је био побједник Интерконтиненталног купа 1964. и 1965. године. Оба пута се састао са аргентинским Индепендијентеом.
Шампиони свијета до сада су били само клубови из Европе и Јужне Америке. Рачунајући оба такмичења - Интерконтинентални куп и ФИФА Свјетско клупско првенство - два континента су изједначена по броју освојених титула - 25.
Бока јуниорс и Коринтијанс једини су клубови који су исте године (2000) били прваци свијета.
Тада у Бразилу је одржано прво експериментално ФИФА Свјетско клупско првенство. Шампион је био Коринтијанс, док је у финалу Интерконтиненталног купа побједник Купа Либертадорес Бока јуниорс била боља од шампиона Европе мадридског Реала (2:1).
Највише титула има Милан - 4, док су по три пута били побједници Бока јуниорс (Аргентина), Национал и Пењарол (Уругвај), Сао Пауло (Бразил) и Интер (италија).