Politika

ДС, Г17 плус и ЛДП за промену Устава Србије

БЕОГРАД – Представници странака владајуће коалиције истакли су данас да је Устав Србије мањкав и недоречен, и да је неопходна његова промјена, са чим су се сложили и посланици Либерално-демократске партије, док су радикали против мијењања највишег правног акта земље.


Промјену Устава Србије подржава највећа странка владајуће већине - Демократска странка, чији је посланик Влатко Ратковић, предсједник скупштинског Законодавног одбора, истакао да Устав Србије из 2006. године има приличан број мањкавости и недоречености, и изразио наду да ће оне у кратком року бити ријешене.

Императив промјене Устава, према његовим ријечима, јесте питање регионализације земље.

„То питање се поставља пред нама не због неких захтева из ЕУ или било каквог другог савеза, већ зато што се показало да су централизоване државе неефикасне, економског и демографског развоја, као и због безбедности земље”, рекао је Влатковић новинарима, додајући да би промјеном тог акта требало да буде смањен и број посланика у парламенту.

Влатковић је навео да се приликом промјена у највишем правном акту земље мора постићи консензус о централним питањима и да то не смије да буде прилика за сакупљање политичких поена.

Он је додао да о томе разговори треба да се воде и на незваничном нивоу, будући да су и из странака опозиције стизали сигнали за редефинисање неких уставних категорија, наводећи да референдумског изјашњавања грађана о том питању овог пута највјероватније неће бити.

Питање регионализације Србије је за Г17 плус кључни циљ промјене Устава, а замјеник шефа посланика те странке Влајко Сенић је објаснио да без тога нема увођења региона као средњег нивоа власти.

Приједлог лидера напредњака Томислава Николића за промјену Устава, односно смањење броја посланика на 125, Сенић не види као озбиљан, а Г17 плус сматра да је добро да парламент има не више од 150 посланика.

О промјени Устава Србије грађани треба да се изјасне на референдуму, сматра Сенић, а на питање да ли може да се обезбиједи двотрећинска већина како би највиши правни акт био промијењен, одговорио је да не може, али да ће та странка учинити све што може како би до тога дошло.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog