Svijet
Кина увела сопствену награду за мир као одговор на Нобела
ПЕКИНГ - Кина ће сутра додијелити сопствену, „Конфучијеву награду за мир”, само један дан прије но што ће у Ослу кинеском дисиденту Лиу Сјаобоу бити додијељена Нобелова награда за мир, јављају данас свјетске агенције.
Названа по славном кинеском филозофу, нова награда је створена да „интерпретира гледишта на мир која има кинески народ”, наводи се у саопштењу комитета за награде а преноси агенција Асошијетед прес.
Познат је и први лауреат - то ће бити бивши тајвански потпредсједник Лијен Чан, јер је „саградио мост мира између домовине и Тајвана”, награда ће бити додијељена у Пекингу.
Портпаролка Лијен Чана у Тајпеју није могла да коментарише одлуку јер је у разговору са новинарем Асошијетед преса први пут чула за награду.
Међу номинованима су била два ранија добитника Нобелове награде за мир, бивши предсједник Јужноафричке републике Нелсон Мандела и палестински вођа Махмуд Абас, као и оснивач „Мајкрософта” Бил Гејтс, кинески пјесник Ћиао Дамо, бивши предсједник САД Џими Картер.
Номинован је био и 20-годишњи Панчен Лама, друга најважнија фигура у тибетанском будизму. Њега је за духовног вођу одабрао Пекинг, који редовно ниподаштава Далај ламу, духовног вођу Тибетанаца признатог на Западу.
Предсједавајући комитета за додјелу Конфучијанске награде Тан Чанглију рекао је да то тијело није државно, али је признао да оно тијесно сарађује са кинеским министарством културе.
Тан није желио да пружи више података о комитету - када је створен, како је пет чланова жирија одабрано - већ је рекао да ће то бити саопштено касније.
Лауреат ће добити 100.000 јуана односно 15.000 долара, а Тан је изразио наду да ће људи стећи увјерење да награда - која нема међународно признање - има глобални значај.
У саопштењу комитета се наводи да је увођење награде „нека врста мировног одговора на овогодишњу Нобелову награду за мир”.
Њен добитник, дисидент Лиу Сјаобо налази се у кинеском затвору, на одслужењу 11-годишње казне због позивања да се његова комунистичка земља политички реформише.
Пекинг је гњеван због одлуке Нобеловог комитета, и не дозвољава ни Лиуу ни члановима његове породице да присуствују церемонији у Ослу. Такође је покренуо кампању у којој убјеђује друге земље да не шаљу своје представнике на додјелу Нобелове награде за мир у петак.
Супруга Лиу Сјаобоа стављена је у кућни притвор.
Вијест са линковима: И Кина и људска права