Politika

Хашке муке: Како наћи свједока против Харадинаја

ХАГ – Тужилаштво Трибунала у Хагу има тешкоћа у убjеђивању свjедока да дају исказ против бившег лидера ОВК Рамуша Харадинаја на поновљеном суђењу које би требало да почне у јануару или фебруару идуће године.


То пише у данас објављеном поднеску којим се Тужилаштво у Хагу успротивило захтjеву Харадинаја да буде привремено ослобођен из судског притвора током предстојеће новогодишње паузе.

„Од када је наложено поновно суђење, тужилаштво је наишло на тешкоће у убjеђивању свjедока, на Косову и ван њега, да свjедоче”, наглашава се у документу, уз оцjену да је положај свjедока „изузетно осjетљив”.

Привремено ослобађање Харадинаја само би, по тужиоцима, појачало и до сада раширену атмосферу узнемиравања свjедока и могло би утицати на њих да се не појаве пред Трибуналом, тврди оптужба.

Интегритет и вjеродостојност поновљеног суђења били би, по тужиоцима, угрожени уколико би се Харадинај нашао на слободи, макар и на ограничено вријеме, а нарочито у осјетљивом тренутку уочи или после парламентарних избора на Косову, заказаних за 12. децембар.

Харадинај је крајем новембра затражио од Трибунала да га током предстојеће празничне паузе привремено пусти из притвора у којем чека поновно суђење по оптужници за злочине на Косову 1998.

Као разлог за привремено ослобађање, Харадинај наводи да му је супруга трудна и да би требало да се породи средином јануара. Поред тога, како пише у захтјеву, он би желио да види своје двоје дјеце.

Харадинај, који је лидер Алијансе за будућност Косова, није тражио дозволу судија да се јавно бави политиком, ако буде привремено ослобођен.

У притвору у Схевенингену, Харадинај је од 20. јула, када га је у Приштини ухапсио Еулекс.

Трибунал је у септембру одбио да Харадинаја пусти на слободу до почетка новог суђења, оцјењујући да би имало лош утицај на спремност свједока да се појаве пред Трибуналом, с обзиром да на Косову „преовлађује атмосфера застрашивања свједока”.

Усвајајући жалбу тужилаштва на првостепену пресуду, изречену у априлу 2008, апелационо вијеће Трибунала наложило је 21. јула да суђење Харадинају и саоптуженима Идризу Баљају и Љаху Брахимају буде поновљено по шест од 37 тачака првобитне оптужнице које се односе на злочине над притвореницима у заробљеничком логору ОВК у селу Јабланица код Дечана од марта до септембра 1998.

Првостепеном пресудом, Харадинај и другооптузени Баљај били су ослобођени кривице, а трећеоптужени Брахимај осуден је на шест година затвора због окрутног поступања према заробљеницима у јабланичком логору.

Понављање суђења наложено је због тога што на првом процесу нису била саслушана два кључна свједока против оптужених, који су одбили да свједоче зато што су били „узнемиравани” и „застрашени”.

На застрашивање и узнемиравање свједока на Косову, указало је и судско вијеће у првостепеној пресуди у којој је назначено и да су почињени злочини над неалбанцима и Албанцима које је ОВК сматрала нелојалним, али не и да је доказана кривица Харадинаја и Баљаја.

Новом оптужницом, Харадинају, Баљају и Брахимају се у шест тачака на терет стављају убиства, окрутно поступање и нехумани поступци, као кршење закона и обичаја ратовања.

Харадинај је, по оптужници, 1998-99 био вођа ОВК у околини Дечана, Баљај је командовао специјалном јединицом „Црни орлови', а Брахимај је члан главног штаба ОВК и заповједник притвора за заробљенике ОВК.

Прво суђење Харадинају и саоптуженима је почело 5. марта 2007, а првостепена пресуда изречена је 3. априла 2008.

Тужиоци су пред судско вијеће током процеса извело 81 свједока, а двојица су одбила да свједоче упркос обавезујућем налогу суда.

Харадинај се добровољно предао Трибуналу 9. марта 2005. непосредно пошто је поднио оставку на дужност премијера Косова. Истог дана у Хаг су из Приштине пребачени и Баљај и Брахимај.

У првом појављивању пред судијама, сва тројица су одбацила кривицу.

Трибунал је на привремену слободу до почетка суђења, Харадинаја пустио 9. јуна 2005., а касније му је, на захтев одбране и упркос противљењу тужилаштва, дозволио да у ограниченој мјери јавно наступа на Косову као лидер Алијансе за будућност Косова.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog