Svijet
Потражња за тигровим месом угрожава ову врсту
САНКТ ПЕТЕРБУРГ – Потражња у Кини за производима који се праве од дијелова тијела тигра и организовани криминал који управља трговином тих животиња представљају највећу пријетњу за њихов опстанак у дивљини, оцијенили су међународни стручњаци.
Шеф Канцеларије УН за борбу против дроге и криминала Јуриј Федотов рекао је данас на самиту о тигровима у Санкт Петербургу да ловокрадице сваке године убију око 150 тигрова, што је пет одсто од укупне свјетске популације тигрова.
Јелена Аверјанова из Међународног фонда за добробит животиња навела је да сваке године на крајњем истоку Русије бива убијено до 50 сибирских тигрова, који након тога буду продати Кини.
Крзно, кости и месо тигра су веома цијењени у традиционалној кинеској медицини.
Руски премијер Владимир Путин, који је сусрете са тигровима у дивљини користио да нагласи свој имиџ, домаћин је самита у Санкт Петербургу од 21. до 24. новембра, који је окупио лидере 13 земаља у којима живи та угрожена врста.
Према процјени Свјетског фонда за природу (ВВФ) у свету је остало између 3.200 и 3.500 јединки тигра, према 100.000 колико их је било прије сто година. Они живе у Бангладешу, Бутану, Камбоџи, Кини, Индији, Индонезији, Лаосу, Малезији, Мјанмару, Непалу, Русији, Тајланду и Вијетнаму.
Три подврсте тигра - тигар с Балија, с Јаве и каспијски тигар - су нестале а опстанак још шест није сигуран, наводи се у нацрту декларације која треба да буде усвојена на самиту у Русији, првом скупу на тако високом нивоу посвећеном опстанку само једне животињске врсте.