Svijet
Завршено дружење нобеловаца у Хирошими
Добитници Нобелове награде за мир позвали су на забрану нуклеарног оружја на церемонији у јапанском граду Хирошими, прво насељено мjесто на које је августа 1945. америчка авијација бацила прву нуклеарну бомбу у историји човjечанства.
„Прошлост је прошлост, сада морамо гледати напријед”, рекао је тибетански духовни вођа Далај Лама, који је тродневном скупу присуствао као Нобелов лауреат из 1989. године.
Нобеловци су изразили негодовање због тога што се овогодишњи добитник, Лиу Сјаобо, налази и даље у затвору у Народној Републици Кини.
Лауреати су, међутим, са одушевљењем примили вијест о јучерашњем ослобађању продемократске лидерке Мјанмара, Анг Сан Су Ћи, која је Нобела за мир добила 1991, јавила је америчка новинска агенција Асошиејтид прес (АП).
Добитници Нобелове награде за мир традиционално се окупљају сваке године на Свјетском самиту да би скренули пажњу на своја достигнућа и пренијели свијету поруку о њеном значају у заштити људских права и борбе против насиља.
Претходних 10 састанака одржано је у Европи, а Хирошима је ове године одабрана да би се нагласио значај антинуклеарног дијалога.
Бивши јужноафрички предсједник Фредерик Виљем де Клерк, који је награду добио 1993, рекао је да ће скуп 2011. највјероватније бити одржан у Вашингтону, али да ће то накнадно бити одлучено.
Предсједник Сједињених Држава Барак Обама, прошлогодишњи лауреат, није присуствовао овогодишњем састанку, иако се тренутно налази у Јапану, на економском самиту.
„Обама је разочарао многе од нас. Није нам пружио лидерство које свијет жели”, рекла је Мајред Кориган Магуире, добитница награде из 1976. за допринос окончању секташких сукоба у Сјеверној Ирској.
Ниједан амерички предсједник није током свог мандата посјетио Хирошиму, град који је послије пада атомске бомбе сравњен са земљом, при чему је убијено 140.000 људи, а посљедице овог злочина се осјећају и данас.
Три дана касније, 9. августа, уништен је и други јапански град Нагасаки, гдје је страдало 80.000 људи.
Позиву да присуствују скупу нису се одазвали ни бивши совјетски предсједник Михаил Горбачов и некадашњи пољски лидер Лех Валенса.
Скупу, који је почео у петак и данас је завршен, присуствовало је шест лауреата - Далај Лама, Де Клерк, Магуире, затим Џоди Вилијамс, добитница награде 1997. за рад на забрани употребе нагазних мина, бивши директор Међународне агенције за атомску енергију Египћанин Мохамед ел Барадеј, лауреат из 2005. и ирански адвокат Ширин Ебади, добитница Нобела за мир за 2003.