Svijet

Њемачку брине прилив азиланата

БОН – Све већи број грађана Србије и Македоније, првенствено Рома, користи безвизни режим како би дошли у Њемачку и затражили азил, а њемачке власти су забринуте јер ускоро почиње примјена визне либерализације за грађане Босне и Херцеговине и Албаније, пише њемачка штампа.


Број захтјева за азил држављана Србије и Македоније у Њемачкој непрестано се повећава, после укидања виза тим државама крајем 2009, објавила је њемачка медијска кућа „Дојче веле”.

ДВ преноси писање највећег њемачког политичког магазина „Шпигел”, да је захтјева за азил држављана Србије у јулу било 129, а у септембру чак 800, док је у истом периоду, број азиланата из Македоније повећао са 107 на 521.

Углавном је ријеч о грађанима ромске националности двије земље, који подносе захтјев за политички азил.

Из Србије и Македоније у првих девет мјесеци ове године у Њемачку је стигло 3000 грађана који су поднијели захтјеве за добијање дозволе боравка на основу азила.

Овакве захтјеве њемачке власти по правилу одбијају као неосноване.

ДВ подсјећа да је недавно у Београду министарка за европска питања у влади Баварске Емилија Милер, затражила од министра унутрашњих послова Србије Ивице Дачића да заустави талас азиланата.

Министри унутрашњих послова њемачких савезних покрајина страхују да би могао да услиједи појачан прилив особа ромске националности са југоистока Европе, а смјештајни објекти су већ сада претрпани.

Њемачка полиција је, осим тога, забиљежила пораст стопе криминалитета.

Експерти страхују да би проблем могао да се погорша када на снагу ступи безвизни режим за БиХ и Албанију, а њемачки министар унутрашњих послова Томас де Мезјер тврди да ће ситуација бити помно праћена.

Министри унутрашњих послова савезних покрајина и савезни министар де Мезјер расправљаће наредне седмице у Хамбургу о приливу азиланата из југоисточне Европе.

ДВ пише да проблеме са азилантима немају само власти у Њемачкој, већ је сличан тренд забиљежен и у Шведској, Белгији, Холандији и Аустрији.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog