Svijet
Више од 150 ухапшених у расним немирима и Калифорнији
ВАШИНГТОН – Полиција је у Калифорнији ухапсила више до 150 особа приликом протеста који се измакао контроли у црначком предграђу Сан Франциска, до кога је дошло пошто је полицајац -бијелац, који је убио ненаоружаног црнца, добио минималну затворску казну.
Прије двије године, полицајац Јоханес Мезерле убио је на дужности црнца Оскара Гранта на станици метроа у Окленду, источно од Сан Франциска, док је са колегама покушавао да га ухапси. Све то је снимљено полицијском камером.
Од тада је у Окленду повремено долазило до расних немира. Најновији протест избио је одмах пошто је судија Роберт Пери из Лос Анђелеса изрекао казну од двије године затвора.
Скуп који је требало да буде подсјећање на Гранта, претворио се у протестни марш у коме су уништавана кола и разбијани прозори.
Полиција је прогласила скуп илегалним, пошто је у сукобима једном полицајцу отет пиштољ, а другоме су кола у покрету нанијела лакше повреде.
Када су почела хапшења и полиција је привела 152 лица, па су немири после сат и по, окончани. Код неких од ухапшених нађено је хладно оружје.
Менсерлеу, који је припадник полиције метро система области Сан Франциска, пријетила је казна од 14 година затвора. Судија Пери је пресуду образложио својим увјерењем да убиство није било расно мотивисано, као и да је Менсерле изразио је кајање због оног што је учинио.
У Калифорнији се још сјећају расних немира из 1992. године, до којих је дошло пошто је у Лос Анђелесу полицајац убио црнца мотоциклисту.
Немири у том граду трајали су шест дана, током којих је погинуло више од 50 људи, а хиљаде повријеђено, док је у паљевинама и пљачкама причињена штета од око милијарду долара.
Узевши у обзир вријеме које је досад провео у притвору и добро понашање, он ће вјероватно изаћи на слободу за шест мјесеци.
Менсерле је на суду изјавио да је до трагедије дошло зато што је он помислио да Грант, који је био на земљи и опирао се хапшењу, има оружје па је желео да га смири пиштољем на струју, али је умјесто тога потегао прави пиштољ и убио га на мјесту.
Судија је оцијенио да Менсерле није намјеравао да убије Гранта, али да његово понашање показало такав немар у обављању дужности, да се може сматрати кривичним дјелом.