Politika
Европски ,,замах'' створен резолуцијом, опет кочи Холандија
БРИСЕЛ - Све чланице ЕУ, осим Холандије, спремне су да Београд "погурају" напријед на путу европских интеграција и у октобру започну са уобичајеном процедуром, јавио је дописник Срне из Брисела.
Да ли постоји сагласност Холандије, биће јасније након самита ЕУ у четвртак, 16. септембра. Холандија је у процесу договора нове коалиционе владе, а сада је води техничка влада, која тврди да није на њој да доноси одлуке стратешког карактера.
И досадашња холандска влада била је резервисана према ширењу Уније на западни Балкан, али вјероватни нови коалициони партнер - Партија слободе Герта Вилдерса, изразити је противник проширења.
Партије које рачунају на Вилдерса у будућој коалицији могле би бити против потеза који би одбио овог контроверзног политичара.
Према ријечима европског дипломате, сада је на европској дипломатији да увјери холандску техничку владу да први корак процедуре за додјелу кандидатуре, а то је израда Мишљења Европске комисије о подобности земље за кандидатски статус, није стратешка одлука.
Један од аргумената био би да су двије земље које блиско сарађују у оквиру Бенелукса са Холандијом, Белгија и Луксембург, повољно расположене према кандидатури Србије. Такође и Белгија има техничку владу, а то је земља која ових шест мјесеци води Европску унију.
"Повољно је за шансе Србије то што је сада фокус на Србији. Реакције на мудри потез предсједника Србије Бориса Тадића око Резоулције за Косово су такве да је готово јединствен осјећај да то мора да се награди. Али, много тога зависи од тога каква ће клима бити у Холандији", каже овај извор.
Иза кулиса, Словенија улаже изниман труд да помогне Београду, а први конкретни успјех био би стављање тог проблема на дневни ред засједања у четвртак, кад се срећу европски шефови држава и влада на свом самиту.
То значи да се сада лобира код Белгије, која као предсједавајућа саставља дневни ред скорашњег самита.