Politika
Глухаковић тврди да је урадио више него сви до сада
БАЊА ЛУКА - Министар трговине и туризма Републике Српске Предраг Глухаковић рекао је да је у протекле четири године у овој области учињено више него у претходних 14, истичући да је само у сектор туризма Влада РС уложила више од 36 милиона КМ.
"У Олимпијски центар Јахорина уложена су 22 милиона, у докапитализацију Бање Врућица око шест милиона, у осам мањих пројеката приватне иницијативе у туризму два и по милиона", изјавио је Глухаковић.
Он је нагласио да је грант за мале пројекте у туризму који је у 2006. години био 150.000 КМ, у прошлој повећан на 1.850.000 КМ, а у овој години износи милион и по марака.
"Влада годишње издваја и стотину хиљада марака за рад девет канцеларија за заштиту потрошача. Када се све то сабере од 2007. до 2010. године у туризам је инвестирано више од 36 милиона", навео је Глухаковић.
Према његовим ријечима, усвојено је више закона, студија и развојних докумената, међу којима и стратегија развоја трговине у РС, што је први стратешки докумет у овој области урађен за 18 година. Донесена је и Стратегија развоја трговине, а до краја године биће донесена и стратегија развоја туризма.
"Акциони планови показаће стварно стање и шта нам ваља чинити. Мора се водити рачуна шта треба општинама, а шта РС и то ускладити. Данас у једном кварту имате и до 30 малих трговинских радњи. Кад се нека затвори, ето проблема", истакао је Глухаковић и подсјетио да је жиро- рачун Дирекције робних резерви, који је био блокиран три и по године, стављен у функцију.
Говорећи о увозу и извозу, Глухаковић је истакао да је проблем у томе што оно што је квалитетно и што се извози нема купце у РС, а не у томе да је домаћа роба мање квалитетна од увозне.
Подсјећајући да је Влада РС сва регистрована пољопривредна газдинства, погођена поплавама, ослободила обавезе враћања пшенице и кукуруза за преузето ђубриво из робних резерви, он је нагласио да су газдинства која нису регистрована проблем локалних заједница.
"Уз ове олакшице и интервентну помоћ Владе од 25 милиона КМ, те помоћ Дирекције робних резерви од 2,5 милиона КМ у роби, пољопривредницима ће бар донекле бити ублажене штете", додао је Глухаковић.