Republika Srpska

Стимулације за произвођаче уљарица

БАЊА ЛУКА - Министарство пољопривреде, шумарства и в одопривреде Републике Српске залаже се за повећање површина засијаних уљарицама.


Њихова производња биће стимулисана у оквиру предвиђених подстицајних мјера пољопривредним произвођачима.

"Опредјељење Министарства јесте повећање површина под уљаном репицом, али и свих других уљарица, за шта постоје све природне и компаративне предности", рекао је Срни помоћник ресорног министра за ресор пољопривреде и руралног развоја Зоран Ковачевић.

Ковачевић је додао да се посљедњих година те површине, незнатно, али сигурно повећавају, наводећи да је овим културама 2008. године било засијано 2 200 хектара, а годину касније 2 800 хектара обрадивих површина у РС.

Он је поновио став овог министарства да ће у оквиру општих стимулативних мјера за унапређење и развој аграра, разним видовима помоћи бити подржана и производња уљане репице и осталих уљарица у РС.

Помоћник министра пољопривреде учествовао је данас у раду округлог стола који се, у организацији Пољопривредног института РС из Бањалуке, одржао у Лакташима на тему "Припреме за сјетву уљане репице у 2010. години у складу са стратешким документима РС, БиХ и ЕУ".

Округли сто окупио је стручњаке у области пољопривредне производње уљаног сјемена, представнике Пољопривредног института РС, Министарства пољопривреде РС, као и представнике произвоћача „БИМАЛ“ д.д. Брчко, те "Сyнгента" из Градишке.

Централно мјесто током округлог стола била је презентација "Бимала" на тему "Потребе за сјетву уљане репице са освртом на уговарање у 2010. години", гдје су посебно истакути континуирани напори произвођача за повећање удјела домаћих сировина у производњи јединог произвођача јестивог уља у БиХ.

Помоћник генералног директора за привредну политику "Бимала" Шевал Суљкановић истакао је да је један од најбитнијих фактора за пољопривреднике који се баве или су у процесу доношења одлуке о узгоју уљарица, чињеница да је ова фирма током протеклих шест година нудила сигуран откуп уљарица по тржишним цијенама и да константно врши улагања када је ријеч о унапређењу производње уљарица.

"Континуирано улажемо и трудимо се понудити разлог више свим пољопривредницима који се одлуче на узгој уљаног сјемена. `Бимал` је стабилан и поуздан партнер који улагањем како у секундарну тако и у примарну пољопривреду настоји унаприједити индрустријску грану која доприноси економском развоју ове земље“, истакао је Суљкановић.

Шеф сектора комерцијале у "Бималу" Александар Дувњак рекао је да је "Бимал" за 2010. годину одредио гарантовану откупну цијену од 510 КМ по тони за уљану репицу, што представља повећање од око 14 одсто у односу на претходну годину, наглашавајући да је ова фабрика у жетви уговорену производњу исплаћивала по цијени од 540 КМ по тони.

"У сарадњи са Пољопривредним институтом РС пољопривредницима пружамо максималну подршку у процесу производње и настојимо и даље проширити активности у обезбјеђивању што бољих услова за узгој уљаног сјемена“ - нагласио је Дувњак.

Он сматра да је данашњи округли сто још један корак напријед ка повећању пољопривредних површина под уљарицама и подстицање свих релевантних институција за даљни развој ове индустријске гране, као и развоја пољопривреде у цјелини.

Према његовим ријечима, у наредном периоду неопходно је да се покрене и што прије заврши процес укрупњавања земљишних посједа, односно аграрна реформа, без које је немогућ раст пољопривредне производње у БиХ, а самим тим и дохотка.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog