Politika

Расподјела власти је проблем пописа

БAЊA ЛУКA - Проблем пописа становништва у БиХ је у везивању расподјеле власти са резултатима пописа.


Најбоље би било да се закон о попису, као свуда у свијету, не везује за посљедице пописа већ за методологију и квалитет да би се добила међународна упоредивост, изјавио је директор "Ипос стратеџик маркетинг" /IPOSS Strategic Marketing/ Драгиша Бјелоглав.

Бјелоглав, који је и бивши тим лидер Европске комисије за припрему пописа у БиХ, додао је да би најбоље било да расподјела власти буде регулисана посебним законом.

"Од самог почетка приче о попису становништва у БиХ, у различитим варијантама спорни члан 48 у Приједлогу закона о попису становништва, домаћинстава и станова био је камен спотицања, јер је мијешање посљедица пописа са самим пописом проблематично", рекао је Бјелоглав за "Глас Српске".

Он је истакао да би за статистику и струку најбоље било да се уопште не помиње организација и расподјела власти и да се политичари договоре ко ће организовати власт и како ће се везивати за Дејтонски мировни споразум.

Коментаришући недавно усвојени Закон о попису становништва у РС, Бјелоглав је рекао да не вјерује да ће овај попис признати међународна заједница којој одговара само попис на нивоу БиХ.

Он сматра да би у БиХ могао да буде постигнут договор између српске и бошњачке стране о спорним питањима у вези са повратком становништва, ако се договори који је то датум када се завршава провођење Aнекса седам.

Према његовим ријечима, до компромиса би могло доћи да се у некој од варијанти ограничи временски период за повратак.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog