Politika

Кунић: Повратак у Хрватску је нереалан

БАЊА ЛУКА - Иако државни врх Хрватске "Олују" слави као велику војну побједу, не би требало сметнути с ума чињеницу да је та војно-полицијска акција била ништа друго до агресивни рат против српског народа, који је до доласка на власт ХДЗ-а био конститутивни народ у Хрватској, изјавио је Петар Кунић, професор Правног факултета у Бањoj Луци.


Он је рекао да је аутор политичке платформе и идеологије етничког чишћења Срба из Хрватске био први хрватски предсједник Фрањо Туђман и његова странка ХДЗ-е.

"Био је то класични агресивни рат чији циљ није био само војни пораз Срба, већ њихово протјеривање с простора Хрватске", констатује Кунић и оцјењује да се члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић отворено супротставио трећини народа земље, коју би он требало да представља, честитајући хрватском предсједнику Иви Јосиповићу и грађанима Хрватске Дан побједе и домовинске захвалности поводом 15 година од "Олује".

Према његовим ријечима, тежак је положај Срба који су остали у Хрватској, али једина свијетла тачка у цијелој причи јесте новоизабрани предсједник Хрватске Иво Јосиповић, који пружа неке наде у боље сутра.

"У градовима постоји јака тенденција натурализације у виду кроатизације, док су у сеоским мјестима људи препуштени сами себи", рекао је Кунић и додао да је повратак Срба у Хрватску никакав и врло лош, јер нема младих који су без икавих гаранција о питању запослења и помоћи.

Он је оцијенио да је повратак у Хрватску завршена ствар и да таква могућност није реална, те да га не би требало очекивати, а да су, што се тиче повратка имовине, прогнани у неравноправном положају у односу на остале грађане Хрватске који су имали могућност да откупе станове.

"Требало би примијенити рецепт враћања имовине као што је у БиХ. То је бивша, јединствена држава и нема разлога да Европа примјењује различите аршине на Хрватску и на БиХ. Грађани, који добијају станове на коришћење нису у могућности да их откупе", нагласио је Кунић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog