Politika
Манастире би требала чувати Војска Србије
БЕОГРАД - Српска војска и полиција треба да чувају манастире у покрајини, а не да их препусте Косовској полицијској служби, јер на то имају право према Резолуцији 1244, рекао је бивши потпредсједник Координационог центра за југ Србије генерал Нинослав Крстић.
Он је додао да према томе Србија има право да на Космет врати до 1 000 војника и припадника полиције.
"Тај део Резолуције није испуњен, а није испуњен ни војно-технички споразум потписан у Куманову, где је командант Кфора у обавези да, када се испуне услови, а ја мислим да су они испуњени, цивилним властима у Београду преда контролу летања над Косовом и Метохијом, а не да то за рачун Кфора обавља нека приватна фирма са Исланда", рекао је Крстић за "Вести".
Он је навео да нико од званичника није тражио да се испуне ове ставке два важећа међународна документа, осим бившег српског премијера Зорана Ђинђића, коме је 2002. одговорено "да се још нису стекли услови".
Крстић каже да је војска, док је он био ангажован као потредсједник Координационог центра, до 2007. године, од Кфора добијала одговор да то није војно, већ политичко питање.
"Према томе, ако је то политичко питање, онда га политичари морају и покренути", додао је Крстић.
Он истиче да Србија не поставља никакав нови захтјев, већ да тражи само оно што је написано у резолуцији УН коју је донио Савјет безбједности, а који је најодговорнији за њену реализацију.
Крстић сматра да је на одлуку Кфора да чување манастира препусти Косовској полицијској служби, требало сазвати сједницу Савјета за националну безбједност на којој би се изнијела оцјена стања у покрајини и до чега би то овај чин Кфора све могао да доведе.
"На основу тога требало је замолити НАТО да то не чини, док се Савету безбедности УН обратити за захтевом да се потпуно поштује Резолуција 1244, према којој је Кфор једини одговоран за безбедност у покрајини", додао је Крстић.
Он каже да разумије страх и бригу монаштва у покрајини због примопредаје обезбјеђења манастира, наводећи да су од 2000. године монаштво и црквена баштина на Косову и Метохији претрпјели су велике недаће и проблеме и подсјетио да су албански екстремисти 17. марта 2004. године уништили 35 црквених објеката.
КФОР је раније саопштио да ће данас препустити обезбјеђење манастира Грачаница КПС-у, наводећи да је то прво у низу преноса обезбјеђења објеката под ознаком "специјални статус" са КФОР-а на КПС, што представља важан корак у процесу раста јачања одговорности безбједносних институција на Косову.