Politika

Србија се наће жалити због Ганића

Тужилаштво за ратне злочине неће се жалити на одлуку Суда за екстрадиције у Лондону којом је тај суд одбио да изручи Србији бившег члана ратног предсједништва Босне и Херцеговине Ејупа Ганића.


"У ситуацији када се бивши члан ратног председништва БиХ Ејуп Ганић већ налази у Босни, улагање жалбе и сношење великих трошкова било би нецелисходно, јер би чак и у случају успеха жалбе таква одлука била фактички неспроводива", наведено је у данашњем саопштењу Тужилаштва за ратне злочине.

Тужилаштво је одлуку донијело на основу анализе и данас спроведених консултација са представницима енглеске Краљевске тужилачке службе и правним заступницима Србије из Лондона.

У саопштењу је наведено да Тужилаштво за ратне злочине сматра да су у одлуци о екстрадицији пренебрегнуте неке чињенице и докази о учешћу Ганића у ратном злочину у Добровољачкој улици у Сарајеву маја 1992, те да су одређени политички разлози однијели превагу над правом и чињеницама.

Иако је одустало од жалбе, Тужилаштво је најавило да ће наставити истрагу до потпуног расвјетљавања свих чињеница и околности о ратном злочину у Добровољачкој улици и улози Ганића у том злочину.

Додаје се да Тужилаштво "и даље остаје чврсто при ставу" да истрага о догађајима у Добровољачкој мора бити завршена.

Ганић је ухапшен 1. марта на аеродрому Хитроу у Лондону, на основу потјернице коју је Србија расписала за њим и још 18 особа из БиХ због напада на колону ЈНА у Сарајеву, 3. маја 1992. године.

Десет дана након хапшења пуштен је из екстрадиционог притвора уз кауцију од 300.000 евра и забрану напуштања Велике Британије до одлуке суда о његовој екстрадицији.

Правосудни органи Србије су истрагу против Ганића покренули децембра 2008. године због сумње да је непосредно, заједно с другим лицима, супротно споразуму о мирном повлачењу јединица ЈНА из БиХ, издао наређења за нападе на објекте ЈНА у Сарајеву - војну болницу, Дом ЈНА, колону санитетских возила и војну колону у Добровољачкој улици.

Суд у Лондону одбио је 27. јула захтјев Србије за изручење Ејупа Ганића Србији.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog