Politika
Jeремић у Њујорку: Разговор, што прије
ЊУЈОРК - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је у Њујорку да је Србија привржена сарадњи са Приштином и међународном заједницом ради налажења рјешења за Косово у мирољубивом дијалогу који треба да почне што прије.
"Што пре то учинимо, мање су шансе да ће решење бити такво да не одговара никоме, а најмање Србији, а то је замрзавање на дуги рок нерешеног стања Косова", рекао је шеф српске дипломатије синоћ на сједници Савјета безбједности УН о Косову.
Јеремић је истакао да Србија ни под каквим околностима неће признати једнострано проглашену независност Косова и да ће наставити да користи сва дипломатска средства која су на располагању сувереној држави да се супротстави покушају насилне измјене граница у мирнодопско вријеме.
"Ниједна мирољубива и поносна нација која се суочава са таквом претњом, било да је афричка, европска, азијска или америчка, мала или велика, богата или сиромашна, не би реаговала другачије", рекао је Јеремић.
Он је додао да Србија не тражи конфронтацију ни са ким, али да исто тако, без сумње, неће "одустати и једноставно отићи".
Јеремић је рекао и да је Међународни суд правде (МСП) јасно потврдио да Косово остаје под прелазном управом УН, и да Резолуција 1244 и УНМИК-ов Уставни оквир за привремену самоуправу на Косову остају на снази и у примјени.
"Стога је очигледно да је покрајина и даље територија под међународним режимом који је одредио Савет безбедности. Ништа што садржи саветодавно мишљење МСП-а не мења основне параметре постављене Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН чија централна и водећа улога у коначном решењу питања Косова остаје највиша", рекао је Јеремић.
Он је упозорио да би лоша интерпретација ставова МСП-а могла да лако неким етничким мањинама широм свијета пружи прилику да напишу сопствене декларације о независности према тексту-узору Косова.
Према Јеремићевој оцјени, МСП је одлучио да "уско" испита језик декларације о једностраној независности и такав стриктно технички приступ омогућио је закључак да та декларација није прекршила међународно право.
"То је нажалост оставило простор за опасне нетачне интерпретације става Суда да је легализован покушај етничких Албанаца на једнострану сецесију. То би могло да доведе до опсежних и дубоко забрињавајућих последица за међународну заједницу", указао је шеф српске дипломатије.
Поводом приједлога резолуције коју је Србија поднијела Генералној скупштини УН, Јеремић је рекао да ће "државе чланице имати прилику" да дају кључни допринос глобалном управљању, окупљајући се око јасне и одлучне поруке.
"У супротном, биће постављена позорница за успостављање универзално примењивог преседана који пружа готов модел за једнострану сецесију", упозорио је Јеремић.
Шеф српске дипломатије је указао и да покушаји да се наметну једнострана рјешења никада нису допринијели стабилности Балкана и Европе, као и да је историјски резултат недвосмислен - трајно рјешење никада није било производ принуде, увијек је био неопходан пристанак.
"Стога је несхватљиво да једнострано проглашена независност Косова постане основа за нормализацију односа између Срба и Албанаца. Трајни просперитет биће постигнут само тако што сви коначно дођу до тога да прихвате да је пораз једног у ствари губитак за све", рекао је он.
Јеремић је истакао и да је Србија дубоко привржена чланству у ЕУ и да је то њен централни стратешки приоритет.
Поводом ситуације на Косову и извјештаја УНМИК-а, Јеремић је рекао да се за четири мјесеца вратило 268 Срба од укупно 205 835 протераних од јуна 1999. године, према подацима УНХЦР-а.
"Напетост на северу Косова је брзо ојачала због једностраног покушаја Приштине да `успостави своје институције` у северном делу Косовске Митровице без сагласности локалне заједнице, УНМИК-а и Еулекса", упозорио је Јеремић
и изразио забринути због стања у Жачу гдје, према извјештају УНМИК-а, косовски Албанци одбијају да прихвате косовске Србе - повратнике, и указао на несигурно стање споменика СПЦ.
Јеремић је нагласио и да Србија поздравља члан 50 најновијег извјештаја у којем се "наводи неопходност мирног ангажовања и наставак консултација и координације свих релевантних актера".
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић је предсједавајућем Савјета безбједности УН захвалио што је заказао сједницу, а поздравио је присуство шефа УНМИК-а Ламберта Занијера, истакавши да УН настављају да буду незаобилазан фактор у покрајини.