Politika

Срби из Хрватске су колатерална штета

БЕОГРАД - Предсједник Заједнице Срба Хрватске и БиХ Бранислав Швоња изјавио је данас да су Срби у Хрватској имају мања права него животиње у Европској унији и да су постали колатерална штета у односима Србије и Хрватске.


Швоња је на конференцији за новинаре у београдском Медија центру, организованој поводом 15-годишњице протјеривања српског народа из Хрватске у акцији хрватске војске "Олуја", рекао да се посљедице те акције не отклањају ни послије 15 година.

"Хрватска ће ускоро постати чланица ЕУ, а у ЕУ постоје стандарди који дају већа права животињама него што их Срби данас имају у Хрватској. Данас се још увијек Срби у градовима Хрватске не смију декларисати као Срби већ морају прикривати свој национални идентитет јер ће трпјети посљедице прије свега по личну сигурност", рекао је Швоња.

Он је рекао да је у Хрватској још увијек на снази покрштавање Срба, те да је од 90-те до данас у католичанство прешло неколико десетина хиљада Срба, а многи су промијенили и имена.

Швоња је оцијенио да су све досадашње владе у Србији изневјериле очекивања Крајишких Срба да ће дипломатским путем приморати Хрватску да им врати њихова права и закључио да званична политика Београда није у функцији заштите српске заједнице у Хрватској, већ Срби из Хрватске служе као средство за поткусуривање и постају колатерална штетеа у односима Србије и Хрватске.

Он је оцијенио и да је Милорад Пуповц доласком на чело српске заједнице и својим политичким дјеловањем "нанио штету српској заједници у Хрватској која је непоправљива".

"Његова улога била да прије свега спроводи званичну политику Загреба, а под број два да прикрива праву истину о свим недаћама и проблеминма Срба са којима су и данас суочени. Захваљујући Милораду Пуповцу српски народ од статуса равноправног народа у Хрватској постао национална мањина", рекао је Швоња.

Члан предсједништва Заједнице Срба Хрватске и БиХ Никола Вукојевић рекао је да је у Хрватској прије ратова 90-тих било више од 700.000 Срба, а да их је данас 200.000, што, како је оцијенио, значи да је етнички очишћено више од 500.000 Срба.

"То је популација од пола милиона људи која је напустила Хрватску. У Србији је само 18 одсто некако решило стамбено питање, а четири одсто још живи у колективним центрима", рекао је Вукојевић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog