Politika

МСП игнорисао Хелсиншки завршни споразум

БАЊА ЛУКА - Чешки сенатор Јиржи Динстбир изјавио је да Међународни суд правде у Хагу при доношењу мишљења о независности Косова није прекршио међународно право, али је игнорисао један од његових основних законских аката - Хелсиншки завршни споразум из 1975. године који забрањује промјену граница без споразума свих заинтересованих страна.


Динстбир је за сутрашњи "Глас Српске" изјавио да међународно право не забрањује проглашење независности, те да, уз овај аргумент, чак и Бањалука или предграђе Прага могу прогласити независност, а да се не говори о Абхазији, Курдистану или Републици Српској.


''Тај аргумент може искористити сваки сепаратистички покрет на свијету", рекао је Динстбир и истакао да су чак и они који користе појам "посебног случаја" за Косово свјесни да сепаратисти широм свијета, а таквих региона је око 250, могу искористити случај Косова ради властитих интереса.

Он је поновио да аргумент Суда може искористити свако ко тежи независности, али да је одлука о независности било ког народа или етничке групе политичке природе и зависи од бројних фактора.

"Абхазија и Јужна Осетија ће сад искористити ову необавезујућу одлуку Суда као аргумент за властита проглашења независности. Грађани Републике Српске имају право да одлуче у своје име. Од њих зависи избор најбољег рјешења. Међутим, лично сматрам да рјешење није у промјени граница. У складу са европским интеграцијама, боље је граници учинити неважним и у том смислу тежити регионалној сарадњи у којој граница неће бити", закључио је Динстбир.

Динстбир је оцијенио да би укидање протектората у БиХ било добро, али да Европљани страхују да би без њиховог присуства неријешена питања међу националним заједницама могла да експлодирају, те да земља не би била у стању да се адекватно супротстави дјеловању исламских фундаменталиста које финансира Блиски исток.

"Протекторат над Косовом, гдје међународна заједница није успјела да ријеши проблеме везане за безбједност и развој, захтијева да се на ове ствари обрати пажња. Међународни протекторат над БиХ био је у том смислу пуно успјешнији, међутим питање је колико је стање у тој земљи одрживо. Неки вјерују да је рјешење у распаду - Срби Србији, Хрвати Хрватској, али шта са Бошњацима? Мислим да је рјешење Европа, мада ће требати још неко вријеме за то", рекао је Динстбир.

Динстбир, који је био и специјални извјестилац УН за људска права, изразио је наду да БиХ није постала сједиште радикалних исламиста и да се тероризам не шири из БиХ.

"Исламски екстремисти настоје да БиХ начине својим упориштем. Извјесни степен опасности је евидентан. Међутим, сматрам да снажан отпор тим настојањима пружају не само Срби и Хрвати, него и Бошњаци", закључио је Динстбир.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog