Svijet

Донатори шаљу 1,1 милајарду долара Киргизији

БИШКЕК – Међународни донатори обећали су да ће у наредних 30 мjесеци помоћи Киргизији са 1,1 милијардом долара за обнављање срушеног током неколико мjесеци међунационалног сукоба.


„Свет је у погледу помоћи Киргизији демонстрирао импресивну брзину и одлучност за решавање проблема”, рекао је званичник Свjетске банке Теодор Алерс, копредсjедник донаторске конференције одржане у главном граду Киргизије, Бишкеку.

Предвиђено је да ове године Киргизији буде упућено око 600 милиона долара помоћи за јавни сектор, економски опоравак и изградњу инфраструктуре.

Брза помоћ Киргизији је важна као помоћ влади да стабилизује земљу прије октобарских парламентарних избора, оцјењује агенција АП.

Очекује се да у овој години киргиска економија порасте за пет одсто што је за 0,5 одсто мање него што се процјењивало прије априлских нереда када је свргнут предсједник Курманбек Бакијев.

Званичници из донаторских организација су навели да су увјерени да ће прелазна влада на прави начин искористити помоћ, упркос томе што је Киргизија већ дуго на мети критике због корупције и недовољне транспарентности.

„Охрабрени смо напорима нових власти да повећају животни стандард, побољшају сопствену одговорност и ојачају надзор над јавном потрошњом”, рекао је Алерс.

Киргиска предсједница Роза Отунбајева потврдила је да ће програми реконструкције бити строго контролисани, јер су новим Уставом усвојеним на референдуму у јулу, заоштрене одредбе о сузбијању корупције.

Она је додала да ће новоусвојени закони „помоћи и да се уништи шема за крађу новца грађана коју су установили претходни режими”.

Отунбајева је истакла да ће новац донатора помоћи да се очува хармонија у друштву јер је сиромаштво главни извор напетости.

„Само одржавањем мира и стабилности Киргизија може да се врати на пут социјалног и економског раста”, поручила је киргиска предсједница.

Током вишемјесечних етничких немира, највећа штета је нанијета у јужним градовима Ошу и Џалалабаду који се баве трговином и пољопривредом.

Током јунских нереда у Ошу, другом по величини киргиском граду, када су на мети киргиских банди били мањински Узбеци, погинуо је 351 човек, а више од 400.000, углавном Узбека, било је приморано да напусти своје домове.

У нередима су читави квартови Оша сравњени са земљом, а уништено је око 2.300 кућа, продавница и сједишта многих фирми.

Отунбајева је током донаторске конференције навела да ће око 100 милиона долара бити потребно за обнову економије у Ошу, док ће још 350 милиона долара бити неопходно за обнову кућа у Ошу и Џалалабаду.

У тим градовима многи још живе у шаторима или код рођака.

Могућност страних инвестиција угрожена је у Киргизији, откако је прелазна влада донијела мјере за национализацију многих компанија, укључујући и оне које се баве некретнинама, банке и медије.

Отунбајева је објаснила да је намјера национализације била да се искоријени корупција.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog