Politika

Јосиповић: Тадић је мудар

Предсједник Хрватске Иво Јосиповић оцијенио је данас да ће предстојећа његова посјета Србији резултирати низом конкретних договора, те да ће бити велика степеница у унапрађењу билатералних односа.


"Мислим да Србија у предсједнику Тадићу има мудрог политичара који види да је будућност региона у сарадњи, не у надметању у оном лошем смислу, него у надметању ко ће више допринијети миру и сарадњи и добрим односима", изјавио је Јосиповић у интервјуу Тањугу уочи дводневне званичне посјете Србији.

Видљив помак Јосиповић очекује на пољу повратка избјеглица, проналажења несталих особа, поврата културних добара, режима преласка границе, борбе против организованог криминала, односно сарадње полиција и тужилаштава.

"На нама је да радимо да сви сусједи буду у сјајним односима али то се не може постићи преко ноћи. Веома је важно да смо добро почели и мислим да предсједник Тадић томе даје изузетан допринос, и заједно ћемо радити на томе", рекао је Јосиповић , и констатовао да хрватски и српски народ имају много простора за унапријеђење односа и сарадње.

Предсједник Хрватске је, међутим, не очекује да ће током предстојеће посјета бити сачињен суштински помак у рјешавању граничних спорова, као ни питања тужби за геноцид које су Хрватска и Србија поднијеле једна против друге Међународном суду правде.

Јосиповић је подсјетио да је након неформалног сусрета са предсједником Тадићем у Опатији поручено да тужбе нису саме себи сврха и да ће добри односи и рјешавање отворених проблема који су предмет тужбе можда саму тужбу учинити непотребном.

"Мени се чини да ствари иду у том правцу, али на влади је да одлучи да ли ће и када повући ту тужбу, и мислим да и хрватска влада тако размишља. Препустимо ствари времену, рјешавајмо проблеме, и кад ријешимо проблеме сигурно ћемо имати много више простора за разговор о тој теми ", казао је Јосиповић.

Када је ријеч о повратку избјеглица, Јосиповић је констатовао да Хрватска у прошлости није чинила све што је могла на том пољу, али да је ситуација данас битно другачија.

"Моја порука свима онима који су отишли из Хрватске је: вратите се, врата су отворена и учинићемо све што можемо. Мислим да је у последње вријеме сарадња Хрватске и Србије на том плану на много вишем нивоу", истакао је Јосиповић.

Према његовим ријечима, осим што је неопходно да се свима који желе повратак врати имовина, треба креирати радна мјеста и тиме остварити одрзив повратак. Ту је потребан заједницки напор, па и од стране међународне заједнице.

Једно од најважнијих поља унапријеђења билатералне сарадње Србије и Хрватске, према његовим ријечима, мора бити економија, и двије владе морају у највећој могућој мјери отворити тржишта и омогућити равноправне услове за пословање свим потенцијалним инвеститорима.

"Хрватска је, рекао бих, земља која недовољно подстиче инвестиције, и домаће и стране. То није проблем само за Србију, него и за многе друге земље. Јављају ми се често инвеститори, па чак и из Хрватске, са поруком да имају проблем са бирократским процедурама. Бирократске препреке инвестицијама, посебно страним инвестицијама, треба отклонити и то се односи и на фирме из Србије. Хрватска је Влада у оквиру економских реформи предвидјела многе позитивне мјере и надам се да ће то скоро бити видљиво ", рекао је Јосиповић.

Када је ријеч о европским перспективама региона, Јосиповић је поручио да Хрватска по пријему у ЕУ неће ниједно билатерално питање ни са једним сусједом учинити препреком у процесу европских и евроатлантских интеграција.

"Будите сигурни да ће Хрватска, а то је политика коју заговара и премијерка Јадранка Косор, помагати свим сусједима, наравно и Србији, да што пре уђу у ЕУ. Отворена питања ћемо настојати да рјешавамо уз свест да је некада потребан и компромис, и нећемо мијешати билатерална и мултилатерална питања, односно приступ Србије ЕУ ", рекао је Јосиповић.

Кад је ријеч о Космету, хрватски предсједник је рекао да је из чињенице да Србија не учествује на многим важним састанцима на којима учествују представници Косова очигледно да проблем постоји.

"Ми смо своје основно становиште изразили признавањем Косова. Међутим знамо да постоје бројна отворена питања, али то је нешто у шта се Хрватска не може мијешати ни директно ни индиректно. Проблеме између Србије и Косова Хрватска не може да рјешава", рекао је Јосиповић.

"Ствар је Србије, одлуке МСП и међународне заједнице у ширем смислу ријечи да се нађе нека добру формула", закључио је предсједник Хрватске.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog