Politika
Мићуновић: Одржати ниво дипломатске активности
БЕОГРАД - За Србију ће, након објављивања мишљења Међународонг суда правде у Хагу о Косову, бити веома важно да одржи ритам дипломатских активности, како би се ушло у комплетне преговоре који ће се тицати не само статуса, већ и низа техничких питања.
Tако сматра Драгољуб Мићуновић, предсједник Спољнополитичког одбора српског парламента.
"Треба са пуно опреза да уђемо у то, да не изазивао велике конфронтације и да на крају добијемо оно што је неопходно да би задовољили наша права и очекивања грађана и оно што је по правди", рекао је Мићуновић за РТС.
Коментаришући резолуцију Европског парламента којом се охрабрују државе које нису признале Косово да то и ураде, Мићуновић је рекао да је то био више апел, али да свако чека 22. јул и мишљење Суда.
Правни заступник Србије пред Међународним судом правде Саша Обрадовић изјавио је за ТВ Б92 да ће тај суд 22. јула изнијети савјетодавно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова које ће представљати "будућу праксу у међународно-правним односима", што ће пружити могућност Србији да настави са спољнополитичким акцијама пред форумима УН.
"У Хаг одлазимо потпуно мирни, за разлику од наших опоненаната, са једним уверењем да ће саветодавно мишљење МСП пружити могућност да Србија настави са својим спољнополитичким акцијама пред форумима УН, а све ради заштите територијалног интегритета и суверенитета", рекао је Обрадовић.
Обрадовић је рекао да поступак пред МСП у Хагу "није од значаја само за Србију и њен територијални интегритет већ и за разне друге ситуације које егзистирају или ће егзистирати у свету".
Питање Косова и Метохије доспјело је пред суд у Хагу на захтјев Србије, а после одлуке Генералне скупштине УН у октобру 2008. године.
Расправа пред судом у Хагу почела је 1. децембра прошле године, а током девет дана мишљење о легалности самопроглашене независности Косова изнело је 29 делегација.