Društvo

Koзара: 68 година од Битке

БАЊА ЛУКА - На Мраковици ће данас бити обиљежено 68 година од Битке на Козари и 65 година од побједе над фашизмом.


Програмом је предвиђено да у 10.00 часова код Спомен-крста на Козари буде служен парастос погинулим борцима и цивилима, док је за 10.45 часова предвиђено полагање цвијећа на централном Спомен-обиљежју на Мраковици.


Цвијеће ће, како је најављено, положити премијер Републике Српске (РС) Милорад Додик, други високи званичници РС и БиХ из реда српског народа, амбасадор Русије у БиХ Александар Боцан Харченко, палестински амбасадор у БиХ Калед Алатраш, предсједник СУБНОР-а РС Благоја Гајић, представници Трећег пјешадијског /РС/ пука Оружаних снага БиХ и невладиних организација, те начелници општина Приједор, Козарска Дубица и Градишка.

У 11.15 часова на централном мјесту испод споменика предвиђено је обраћање највиших званичника, а након тога и културно-умјетнички програм под називом "Не тугуј козарачка стражо", у оквиру којег ће наступити Фолклорни ансамбл Козака из Русије.

Обиљежавање 68 година од Битке на Козари и 65 година од побједе над фашизмом биће одржано у организацији предсједника РС, Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Владе РС и амбасаде Русије у БиХ.

Битка на Козари одиграла се 3. јула 1942. године када су малобројне партизанске јединице, бранећи народ у збијегу, успјеле да пробију непријатељски обруч и извуку се према планини Грмеч.

Непријатељски обруч на југозападном дијелу Козаре, 15 километара источно од села Међувође, успјело је да пробије само неколико стотина бораца са дијелом становништва, док је заробљено 68 000 људи од којих су многи завршили у логорима.

Спомен парк Козара прикупио је непотпуни списак од 33 398 побијених козарачких цивила, док судбина многих несталих ни до данас није позната.

Козарачка офанзива, која је почела 10. јуна 1942. године, била је значајна за цјелокупни партизански покрет отпора, јер је представљала примјер јунаштва и одлучности бораца пред надмоћнијим и добро наоружаним непријатељем.

У Бици на Козари, која је постала симбол партизанског отпора и страдања, учествовало је око 3 500 партизанских бораца који су се супроставили око 15 000 њемачких војника и 22 000 усташа и домобрана.        

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog