Politika

Косорова: Неко протјеривање и неке Србе стално спомињу?

ЗАГРЕБ – Хрватска премијерка Јадранка Косор рекла је да је сигурна да резултат референдума у Словенији, чак и ако не буде повољан за Хрватску, никако неће утицати на хрватске преговоре о уласку у Европску унију.


Она је за емисију "Медија сервиса", за изјаву словеначког премијера Борута Пахора који позива грађане да изађу на референдуму и гласају "за" јер то значи контакт Словеније с отвореним морем, рекла да је договор између ње и Пахора потписан и јаван, као и да сваки грађанин може да га провjери. Рекавши да ће, шта год Словенци одлучили то бити њихова одлука на коју се не може утицати, Косорова је нагласила да "кад би резултати референдума у Словенији били неповољни, кад би то словеначки бирачи одбацили, то не би више имало никаквог утицаја на хрватске преговоре и њихов завршетак.

Она је за изјаву предсjедника Савjета министара БиХ Николе Шпирића који је уочи посjете хрватског предсjедника Иве Јосиповића Бањoj Луци и Дервенти рекао да ће се успјех Јосиповићеве политике мјерити по начину рјешавању проблема Срба у Хрватској из које су Срби протјерани као народ да би се вратили као национална мањина, рекла да је није чула, али да из Хрватске "нико није протјеран".

"Сасвим сигурно да је истина другакчија. Из Хрватске нико није протјеран, то је историјска чињеница, а огромне напоре улажемо да се врате сви који су отишли, а хрватски су држављани", рекла је Косорова. Коментаришући позив премијера Републике Српске Милорада Додика Хрватима да се врате у РС, Косорова је рекла да се "искреност мјери по делима" и нагласила да се "до сада само десет посто Хрвата вратило у РС". "С чуђењем врло често чујем Додика који никако да каже да је Сарајево главни град БиХ и има врло специфичан однос према неким стварима. Међутим, никад није касно. Ако се оживотвори његов позив за повратком Хрвата, онда ће то бити јако добро", рекла је хрватска премијерка.

На питање да ли би се срела с њим, одговорила је "да, ако се мисли на службену посјету".

Она је додала да службене посјете има Сарајеву и БиХ, најавивши да се припрема заједничка сједница Савјета министара БиХ и хрватске владе.

На питање да ли би би посјетила РС одговорила: "Непрекидно говорим о јединственој БиХ с три конститутивна народа и с једнаким правом грађанки и грађана БиХ".

Везано за извјештај главног хаашког тужиоца Сержа Брамерца, Косорова је изјавила да је Хрватска спремна на отварање и затварање приступног поглавља о правосуђу.

Изразивши наду да ће Брамерц препознати хрватске напоре, Косорова је оцијенила да ће се то поглавље отворити до краја шпанског предсједања ЕУ, односно до краја јуна.

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog