Društvo
БХРТ: Немогуће наплатити 42,5 милона тона РТВ таксе
САРАЈЕВО - Немогуће је наплатити 42,5 милиона РТВ таксе која припада БХРТ-у за посљедњих пет година, јер за то не постоји законски основ у Федерацији БиХ , тврди Марија Путица, предсједавајућа Управног одбора БХРТ.
Путица каже да је у Републици Српској законом регулисана ова област, те да постоје механизми за наплату РТВ таксе, али да ни РТРС не може да наплати заостали дуг због непостојања адекватног закона у ФБиХ.
"У посљедњих пет година укупно није оприходовано 85 милиона од РТВ таксе. Према законским одредбама, 50 одсто припада БХРТ, а по 25 одсто РТРС и РТВ ФБиХ, али ово је немогуће наплатити без усвајања измјена Закона о извршном поступку ФБиХ јер не помажу ни судске пресуде", нагласила је Путица.
Како пишу "Независне новине", Путица је о свему овоме обавијестила и Парламентарну скупштину БиХ.
"На захтјев комисије Дома народа да им буду достављени конкретни приједлози у вези с проблемима које имамо у раду, а немамо заонску могућност да то ријешимо, наметнуло се и питање РТВ таксе. Дуг од 42,5 милиона КМ је нагомилан у посљедњих пет година јер људи једноставно не плаћају РТВ таксу јер то није обухваћено Законом о извршном поступку ФБиХ", објаснила је Путица.
Она је подсјетила да је законска обавеза да буде плаћен порез на посједовања РТВ пријемника, али да дуговања говоре како се она не поштује.
Мато Фрањичевић, посланик у Представничком дому Парламента ФБиХ, каже да представници хрватских странака нису задовољни како је успостављен РТВ систем у БиХ, а ниједан емитер не доживљавају својим, па се због тога ни не плаћа такса.
"Не знам да је било иницијативе за измјене Закона о извршном поступку, а нисам сигуран да би хрватске странке биле заинтересоване за измјене које ће некога тјерати да плаћа РТВ таксу за систем јавног емитовања који није успостављен подршком хрватског народа, а ниједан емитер не задовољава потребе тог народа. Ја сам један од многих који не плаћа РТВ таксу и док је овакво стање у систему јавног емитовања у БиХ, то се неће промијенити", наводи Фрањичевић.
Алма Чоло, предсједница Комисије за саобраћај и комуникације Дома народа парламента БиХ, рекла је да настоје ријешити бар дио проблема које Управни одбор БХРТ не може сам, али да је потребна и политичка воља.
"Савјет министара требало би платити око два милиона КМ за сателитски програм БХРТ-а и неопходна су издвајања за дигитализацију, али не знам колико ће то све имати подршке у парламенту јер познато је да из РС нису расположени да издвајају новац за БХРТ", додала је Чоло.
Душанка Мајкић, замјеник предсједавајућег Дома народа парламента БиХ, тврди да неће дићи руку за издвајање новца телевизији која не заступа интересе сва три народа у БиХ.
"Бацање новца у рупу без дна не долази у обзир. Више пута смо расправљали о дуговањима и пословању те медијске куће, о чему говоре и дугови за РТВ таксу, а и двогодишња спорења на суду о смјени директора. Јавна је тајна да ни Хрвати ни Срби БХРТ не доживљавају као своју и потребне су радикалније законске измјене у јавном РТВ систему, али до избора не вјерујем да ће се ишта десити", рекла је Мајкић.