Društvo

Хрватска сакрила тијела 19 Срба побијених у Пакрачкој пољани

ЗАГРЕБ - Хрватска влада је новембра 1995. из гробница у Пакрачкој Пољани, у западној Славонији, ексхумирала и обавила обдукцију, а онда, без идентификације, на православном гробљу у Кукуњевцу, сахранила 19 тела побијених Срба, које је 1993. ексхумирала комисија УН, пише „Нови лист”.


Ријечки дневник истиче да је на дјелу дугогодишње заташкавање посљедица једнога од најокрутнијих хрватских ратних злочина из рата које би се могло претворити у голем, иако не и неочекиван скандал.

Комсија УН која је ексхумирала тијела у новембру 1993. године, детаљно обрадила налазе и сахранила их на мјесту гдје су нађена, а потом о свему објавила детаљан извјештај, у коме сугерише да је ријеч о Србима које су у Пакрачкој пољани мецима, или ударцима у главу, убили припадници Хрватске војске.

О ексхумацији 1995. лист је информисала Пожешко-славонска полицијска управа, истичући да је спроведена по наређењу Жупанијског суда у Пожеги. Сва тијела су одвезена до Кукуњевца и сахрањена у гробове с крстачама означеним бројкама и словима које су у међувремену иструлиле.

Ознаке које је с крстача један повратник преписао у нотес до детаља се поклапају с ознакама којима су стручњаци из комисије УН у свом извјештају означили свако од 19 тијела.

Послије одговора полиције у Пожеги, много тога постаје јасније, најприје да су хрватске власти организовале и спровеле ексхумацију 19 тијела које је већ раније ексхумирала и обрадила комисија УН-а.

Влада је обавила обдукцију тијела, али их није идентификовала, нити отпремила у Завод за судску медицину у Загребу чиме је направила преседан којег у Хрватској, осим сељења 19 тијела Срба из Паулин двора у Славонији у гробницу код Госпића у Лици вјероватно још није било.

Лист закључује да су власти протеклих 15 година обмањивале јавност, водећи људе похапшене око Пакрачке пољане и онда побијене као нестале. Све вријеме те су жртве лежале на православном гробљу у Кукуњевцу.

У међувремену, прошла су два суђења за злочине у Пакрачкој пољани припадницима јединице Томислава Мерчепа на којима никад није поменута ексхумација коју је обавила комисија УН, ни њен извештај, нити гробница на православном гробљу у Кукуњевцу.

Новинар је контактирао Министарство бранилаца, породице и међугенерацијске солидарности, које је до јула 2009. водила садашња премијерка Јадранка Косор, као Управу за заточене и нестале и њеног шефа пуковника Ивана Грујића, који морају да имају податке о тијелима из Кукуњевца, али му нико није одговарао.

С обзиром на то да је послове ексхумација водило министарство одбране и да је тијела сахранила Хрватска војска, прича долази и до човјека познатог по склоности заташкавању хрватских ратних злочина, ратног министра одбране Гојка Шушка, пише „Нови лист”.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog