Republika Srpska
Фруктони пријети пљенидба имовине
БАЊА ЛУКА - Управа за индиректно опорезивање БиХ најавила је принудну пљенидбу опреме бањалучке фабрике сокова "Фруктона" уколико то предузеће не измири дуг за неплаћени ПДВ и акцизе у износу од 1,4 милиона КМ, пише бањолучка штампа.
УИО је већ блокирала рачуне "Фруктоне", која је 22. априла остала и без лиценце за пуњење познатог освјежавајућег пића "пепси" након чега је, почетком маја, зауставила производне погоне.
Предузећу су, такође, због неизмирених дугова искључени струја, вода и телефони, док је већински власник Недељко Поповић у писму Синдикату најавио одлазак фабрике у стечај.
То је изазвало огорчење око 90 радника "Фруктоне", који су прошле седмице ступили у генерални штрајк, тражећи исплату седам заосталих плата и повезивање радног стажа од 1999. године.
У рјешавање проблема "Фруктоне" укључио се и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Радивоје Братић, који је о томе разговарао са чланом Управног одбора предузећа Жарком Микићем.
Из Министарства је саопштено да је највећи проблем "Фруктоне" то што у предузећу нема ни директора предузећа ни предсједника Управног одбора, а тиме ни одговарајуће особе за разговор о проблемима. "Ипак, биће предузети напори да предузеће задржи лиценцу за производњу пепсија", наводе у ресорном министарству.
Љубо Кречар, предсједник Синдикалне организације "Фруктоне", изразио је разочарање исходом састанка у ресорном министарству, упозоравајући да ће радници, у случају да се одмах не почну рјешавати проблеми, крајем ове седмице организовати протестну шетњу до зграде Владе РС.
"Позивамо и контролне органе да уђу у предузеће, јер се дешавају многе чудне радње. Један од примјера је да поједине особе које нису запослене у 'Фруктони' возе наше аутомобиле као да су њихови приватни", истакао је Кречар.
Члан Управног одбора предузећа Жарко Микић рекао је да ће већински власник Поповић сљедеће седмице доћи у Бањалуку како би покушао наћи излаз из постојеће тешке ситуације.
Он је указао да "Фруктона" тренутно посједује репроматеријал од којег би уз мања улагања могла произвести 200 000 литара "пепсија", али да препреку за поновно покретање производње представља блокада жиро рачуна.