Društvo
Ћургуз: Имамо доказ о кориштењу бојних отрова у рату
САРАЈЕВО - Борачка организација Републике Српске одавно је дошла у посјед документације која недвосмислено указује да је Армија БиХ током оружаног сукоба у БиХ у Сарајеву имала фабрику хемијског оружја, потврдио је предсједник БОРС Пантелија Ћургуз.
''У тој фабрици одвијала се производња бојних отрова које су, нажалост, муслиманске војне снаге током борбених дејстава употребљавале у зони одговорности Сарајевско-романијског корпуса Војске РС'', истакао је Ћургуз.
Према његовим ријечима, све те информације БОРС је већ упутио надлежним институцијама РС и сада очекује званичне одговоре, али и разговоре о овим запањујућим информацијама.
''Желимо коначно да отворимо и ту причу, у коју очекујемо да ће се укључити и Тужилаштво БиХ, с обзиром да посједујемо чврсте и необориве доказе о производњи и употреби хемијских средстава, не само против бораца ВРС, него и с циљем муслиманске војне врхушке да прикрије злочине над српским цивилима'', навео је Ћургуз.
Он је нагласио да је употреба бојних отрова строго забрањена Женевском конвенцијом, јер је ријеч о еклатантном кршењу закона и обичаја рата, за шта је директно оптужио и бошњачки политички врх и команду Армије БиХ.
Предсједник БОРС-а најавио је да ће ускоро објавити списак људи који су директно везани за одлуку о организовању фабрике бојних отрова током првих ратних година у Сарајеву, која је функционисала под шифром ''Бехар'', као и људи који су производили и злоупотребљавали бојне отрове против српских снага и цивила.
Шеф координационог тим МУП-а РС за истраживање и документовање кривичних дјела ратних злочина Симо Тушевљак рекао је Срни да је овај тим још раније индицирао ову појаву и да већ дуже вријеме оперативно ради на утврђивању доказа у вези са фабриком бојних отрова током рата у Сарајеву.
''Интензивно прикупљамо доказе и све релевантне чињенице које су нам неопходне да бисмо комплетирали извјештај о предмету производње хемијског оружја у Сарајеву, с циљем његовог доставња Тужилаштву БиХ на даљи рад'', најавио је Тушевљак, истичући да због сложености овог предмета није у могућности да саопшти више детаља.
Како Срна сазнаје из поузданих извора, сарајевска фабрика хемијских отрова позната као ''Бехар'' формирана је по наређењу тадашњих бошњачких цивилних и војних првака Алије Изетбеговића и Сефера Халиловића, а била је скривена на Медицинском факултету у Сарајеву.
Међутим, ова радионица није била и једина ''фабрика смрти'' у Сарајеву, јер постоје докази да су и неке паравојне јединице попут ''Зелених беретки'' или злогласних ''Шева'' одмах на почетку рата у БиХ, априла 1992. године приступиле формирању мини-радионица за производњу приручних екплозивних средстава, које су муслиманске снаге користиле у нападима на српске положаје, и које су имале застрашујући смртни ефекат по српске војнике, чија су тијела проналажена у угљенисаном и потпуно деформисаном стању.
Према одређеним повјерљивим информацијама, припадници француског контигента УНПРОФОР-а имали су сазнања о постојању ''Бехара'', с тим да је према неким безбједносним извјештајима постојао и ''Бехар 2''.