Društvo

Са округлог стола о помоћи дјеци у колективним центрима

БАЊА ЛУКА - Око стотину дјеце и младих до 18 година и даље борави у 19 колективних центара у Републици Српској, што је забрињавајуће, рекла је данас предсједница Савјета за дјецу РС Јованка Вуковић.


Вуковићева сматра да је неопходно што прије ријешити проблеме ове популације, а да је приоритет да напусте колективне центре и да добију адекватан смјештај.

"Предлажемо да при распуштању колективних центара приоритет имају породице са дјецом, да се у сарадњи са локалном заједницом нађе адекватно рјешење, да се дјеци плаћа превоз до школе, обезбиједе уџбеници, одјећа и обућа'', истакла је она прије почетка округлог стола о положају дјеце у колективним центрима.

Вуковићева је рекла да је циљ округлог стола у Бањој Луци о теми ''Положај и потребе дјеце у колективним/алтернативним центрима РС'' да се на основу проведеног истраживања и закључака ка Влади РС упуте мјере и препоруке како да се побољша положај дјеце која се налазе у 19 колективних центара у РС.

Резултати истраживања, у којем је анкетирано 96 од 100 дјеце, показали су да је положај дјеце у колективним центрима и алтернативном смјештају у РС незадовољавајући, те да је основни проблем становање које није компатибилно за њихов правилан психо-физички развој, јер више од 59 одсто породица живи у мање од 30 метара квадратних, преко 30 одсто нема воду у стамбеном објекту, а више од 33 одсто нема тоалет.

Више од 50 одсто те дјеце живи у колективним центрима у селима и приградским насељима. Да би наставили школовање морају користити превоз који може да представља проблем. Анализа је показала да је 37 одсто дјеца која имају више од 18 година, и која би требало да се даље школују, остало на основном образовању.

Министар за породицу, омладину и спорт РС Проко Драгосаљевић рекао је да ће закључци са данашњег округлог стола разматрати Влада РС, која ће одлучити о даљим активностима и начину да се побољша положај дјеце у колективним центрима и алтернативном смјештају.

Помоћник министра за избјеглице и расељена лица РС Драго Вулета оцијенио је да дјеца у колективним центрима заиста лоше живе, иако је Влада РС прије двије године сачинила детаљну информацију и анкету о ономе шта породице желе с циљем да се, према принципу добровољности, коначно ријеше њихови проблеми.

"Тада смо имали 643 породице у колективним центрима, а данас их је 392. Нажалост, често када дођемо до финализације рјешавања проблема неке породице просто одустану због локације објекта у који треба да се смјесте'', истакао је Вулета.

Према његовим ријечима, један број ових породица жели обнову своје имовине, неке су почеле саме да је обнављају па је снимљено стање колико им је још потребно средстава да то заврше, а почела је и изградња стамбених јединица у Братунцу и Сребреници за ове категорије.

Вулета се нада да ће најкасније за двије године проблеми ове популације у потпуности бити ријешени.

Јелена Пејић (18), избјеглица и дијете погинулог борца из Возуће, која је одрасла у Добоју, рекла је да су јој избјеглиштву највише помогли њена школа, Центар за социјални рад и Министарство за породицу, омладину и спорт.

Она је додала да, иако она са мајком и сестром није смјештена у колективни центар, има познанике и чланове фамилије који јесу, те сматра да су то мали, скучени простори у којима најчешће живи пуно људи и неусловни су за ђака који треба да учи, пише задаћу и испуњава све друге обавезе.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog