Društvo
Београд популарна дестинација за промјену пола
БЕОГРАД – За посљедње двије деценије, колико се у Србији обавља операција промјене пола, том компликованом хируршком захвату прибјегло је стотинак странаца и више од 150 житеља Србије, а београдски тим за трансексуалну хирургију, процјењују стручњаци, постао је један од водећих у свијету.
Прошле године обављено је седам операција промјене пола, које су грађанима Србије доступне по симболичним цијенама, јер интервенцију не плаћају, већ само „покривају” трошкове материјала.
Цијена промјене пола у Србији је вишеструко мања, а квалитет, тврде стручњаци, неспоран, због чега је београдски тим за трансексуалну хирургију популаран у свијету, прије свега, у земљама региона.
Промјеном пола мијења се и социјални идентитет, што изискује замјену личних докумената. Иако та област није уређена посебним законом, у Министарству унутрашњих послова наводе да грађани од промјене пола у регистрованог у матичној књизи имају рок од 15 дана да изваде нову личну карту.
„Најстарији пацијент који је код нас промијенио пол имао је готово 50 година, али се за ту операцију у другим земљама одлучују и старији од њега”, рекао је Танјугу уролог Мирослав Ђорђевић, члан београдског тима за трансексуалну хирургију.
Граница у годинама када пацијенти долазе на операцију пола, примјетио је Ђорђевић, помјера се наниже, па се психолозима, психијатрима и сексолозима јављају све млађе особе, које сматрају да болују од поремећаја полног идентитета.
„Промјени пола у посљедње вријеме прибјегава све млађа популација између 18 и 30 година. У разговору са њима врло често дођјмо до податка да се они од раног дјетињства осјећају као припадници оног другог пола”, прецизирао је он, напоменувши да се на такав хируршки захват чека док пацијент не изађе из пубертета.
У већини земаља малољетницима није дозвољено да промјене пол, а такву операцију особама млађим од 18 година одобравају Шпанија, Аустралија, Холандија и Немачка.
Ђорђевић је казао да је у почетку било више особа које су из мушког „прелазаиле” у женски пол, али је сада ситуација потпуно изједначена.
Прва фаза промјене пола је одлазак код психијатра.
„Разговори са психијатром који предходе операцији могу трајати неколико година, све док љекар не утврди да ли пацијент заиста има поремећај полног идентитета”, навео је Ђорђевић.
Пацијент, потом, одлази код ендокринолога и почиње се са хормонском терапијом, која је доживотна и изискује редовне контроле.
Промјена пола не може се обавити без писма сагласности психијатра и ендокринолога, указао је он.
Операција промјене пола је изузетно компликована, а колико ће трајати, додао је Ђорђевић, зависи од тога да ли женске гениталије треба реконструисати у мушке, што је теже, или обрнуто.
Операција траје између пет и 10 сати, а понекад је за „дефинитивну промјену пола” потребно обавити и више захвата.
„На 100. 000 становника од двије до четири особе промјене пол. То су подаци из свијета који важе и за Србију”, навео је Ђорђевић, подсјетивши да је прву промјену пола у земљи обавио 1989. године Сава Перовић.
Београд је један од најпризантијих центара свијету када је ријеч о промени пола, оцијенио је он, истакавши да пацијенти са простора бивше Југославије углавном долазе у Србију на операцију.
„Значајан број пацијената тражи да се оперише у Србији, разлог није само цијена, већ и квалитет, а београдски тим за трансексуалну хирургију један је од водећих у свијету”, рекао је Ђорђевић.
У Америци промјена пола кошта од 15.000 до 50.000 долара, додао је он, али није прецизирао колико таква интервенција кошта у Србији.
Незванично, промјена пола, која је законом дефинисана као ванстандардна услуга, што значи да пацијент сноси трошкове, за грађане Србије кошта око 500 евра, а за странце четири пута више.