Društvo

Скупштина усвојила Стратегију реформе пензијског система

БАЊА ЛУКА - Народна скупштина Републике Српске усвојила је јуче Стратегију реформе пензијског система у РС, чији је један од стратешких циљева обезбјеђивање дугорочне одрживости и финансијске стабилности пензијског система у условима демографских и економских промјена.


Стратегију је подржао 51 народни посланик, нико није био против, а 22 народна посланика била су уздржана.

"Стратешки циљеви пензијске реформе у РС су и побољшање система јавног финансирања повећањем ефикасности прикупљања доприноса, допринос економском расту и националној штедњи, повећање индивидуалне одговорности и ризика осигураника, обезбјеђење стабилних прихода и смањење сиромаштва популације старих, те враћање повјерења у пензијски систем", наводи се у овом стратешком документу.

Усвојен је и сет закључака Клуба посланика СНСД-а којим Народна скупштина РС прихвата Стратегију реформе пензијског система и мјере предложене у стратегији као основу за постизање широког консензуса политичких субјеката и социјалних партнера, те позива све субјекте на дијалог и постизање споразума о оперативним мјерама.

Скупштина је задужила Владу РС да до краја првог тромјесечја 2011. године предложи ревидирани акциони план реализације стратегије са реалном динамиком краткорочних и средњорочних реформских корака, а прије свега параметарских реформи у постојећем систему и првом стубу пензијског осигурања.

Народна скупштина РС сматра да је неопходно оснивање сталног тијела за праћење стања и реформи у систему ПИО у које би били укључени представници извршне и законодавне власти, радника, послодаваца, пензионера и фондова.

Парламент оцјењује да је краткорочно нереално увођење другог стуба пензијског осигурања, због чега тражи од Владе да предложи измјене Развојног програма кроз промијењену намјену или начин ангажовања средстава раније резервисаних за транзицијски трошак у Развојном програму, истиче се у усвојеним закључцима клуба СНСД-а.

Министар финансија РС Александар Џомбић рекао је у завршној ријечи да би припрема новог закона о ПИО могла да буде окончана до краја године, а да би парламент Српске могао да га усвоји почетком 2011. године.

Он је оповргао тврдње опозиције да Стратегија не садржи конкретне мјере и циљеве реформе пензијског система у РС, истичући да су у изводу овог документа јасно наведене 33 конкретне краткорочне мјере које представљају окосницу параметарске реформе.

"Ова стратегија представља добру основу за израду новог закона о ПИО РС чији ефекат треба да осјете садашњи и будући пензионери", рекао је Џомбић, наводећи да је реформа пензијског система у РС дугорочан процес сталног прилагођавања.

Он је прихватио амандмане клуба посланика СНСД-а, ДНС-а и посланичке групе Социјалистичке партије на ову стратегију у којима се наводи да даље заоштравање услова за остваривање права на пензију у овом тренутку не би било сврсисходно.

"До повећања старосне границе посредно се може доћи редефинисањем услова за одлазак у инвалидску пензију, одређивање и израчун пензије по бод систему, као и пенализирањем одласка у пензију", истиче се у првом амандману скупштинске већине у Народној скупштини РС.

У овом амандману наводи се да би, уколико не дође до задовољавајућих резултата, даље пооштравање старосних услова за остваривање права на пензију могло бити размотрено као могућност постепеног увођења у наредном периоду.

Другим амандманом скупштинска већина предлаже да се питање одређивања и усклађивања пензија коначно ријеши доношењем новог закона о ПИО, уз активно учешће социјалних партнера.

Шеф Клуба посланика ПДП-а Борислав Бореновић рекао је да је радна група била довољно храбра и искрена да каже да је угрожена дугорочна одрживост пензијског система који се може побољшати убрзаним привредним растом, већом запосленошћу и зарадама, већим обухватом осигураника, спречавањем пријевременог пензионисања, смањењем сиве економије и бољом наплатом доприноса.

Шеф посланичке групе СРС РС Миланко Михајлица рекао је да Влада овим документом признаје да је исплата пензија дошла у питање, јер ће кредит са ММФ-ом и Свјетском банком знатно оптеретити буџет РС од 2011. и неће се моћи суфинансирати Фонд ПИО РС из Буџета РС као сада.

Посланик СДС-а Божидар Васић сматра да предложени закључци и амандмани скупштинске већине ништа добро не могу донијети када је ријеч о овој реформи, већ да само представљају одуговлачење рјешавања овог проблема.

Независни посланик Војислав Глигић сматра да је ова стратегија мртво слово на папиру ако не буде преточена у закон или пропис. Он се заузео да буде дефинисан рок израде новог закона о ПИО РС.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog