Društvo

Британске власти намјерно зажмуриле на пријетње

Невладина организација Историјски Пројекат Сребреница оштро осуђује безмало смртоносни напад на генерала Радислава Крстића у затвору Вејкфилд, у Великој Британији, гдjе се генерал налази на издржавању казне изречене у вези са догађајима у Сребреници у јулу 1995. године.


Као што је у својој реакцији на овај злочин истакла др Дијана Џонстон, угледна америчка аналитичарка и стручњак за савремени Балкан, напад на генерала Крстића посебно је гнусан из неколико разлога: „Раскорак између казне и његове улоге у наводном геноциду огроман је; његов живот је очигледно у опасности, што овај случај чини нарочито ургентним; најзад, његова неутемељена осуда је једини основ за изведени закључак о геноциду који се користи као главни аргуменат за ућуткивање сваког ко се супротставља НАТО пропаганди.“

На основу извјештаја о околностима напада, утврђено је да  у затвору гдjе је утамничен, екстремисти генералу Крстићу  већ подуже времена пријете, и да он већ  шест мјесеци због тога не излази из своје ћелије. То значи да су британске власти – које су одговорне да воде бригу о његовој безбједности – биле упозорене да је генерал Крстић био угрожен и да би се овакав напад могао догодити.

Историјски Пројекат Сребреница изражава забринутост да су британске власти, које сарађују са Хашким инквизиторским системом и у овом случају представљају његов саставни дио, намјерно зажмуриле и омогућиле нападачима да покушају да остваре свој наум.

''Активности наше невладине организације на објективном испитивању чињеничке позадине догађаја у Сребреници, између осталог, знатно су доприњеле формирању свијести код домаће и иностране јавности да је званична прича о Сребреници неодржива. Самим тим, доводе се у питање и сви њени главни елементи, укључујући и осуду за геноцид, што је било најважнији резултат монтираног суђења генералу Радиславу Крстићу. Иницијатицу за  ревизију те пресуде, на основу најновијих увида и података који је чине још упитнијом него што је била у вријеме када су је донијели,  Хаг и његови помагачи могли су с правом ускоро да очекују'', каже се у саопштењу.

Зато се поставља питање да ли су Хашки трибунал и његова продужена рука, власти у Великој Британији, намјерно игнорисали животну опасност којој је генерал Крстић био изложен у затвору Вејкфилд да би се уз помоћ локалних криминалаца заувијек затворио његов предмет и спријечило његово формално преиспитивање пред судом и пред међународном јавношћу.

''Напад на генерала Крстића још једанпут у највећој мјери морално дискредитује Хашки трибунал и све саставне дијелове његовог система. Сличним физичким нападима у Шведској била је изложена и др Биљана Плавшић, а сада се надвија појачана животна опасност над свим политичким затвореницима овог политичког суда, укључујући Момчила Крајишника, Војислава Шешеља, и др Радована Караџића..''

Историјски Пројекат Сребреница захтијева да се без одлагања обави темељна и транспарентна истрага која ће расвијетлити све околности покушаја убиства генерала Крстића, утврдити идентитет извршиоца и наредбодаваца, и омогућити да се они примјерено казне.

''Усљед потпуног губитка повјерења јавности у способност и вољу затворских органа да гарантују безбједност генерала Крстића, захтијевамо да се он хитно из Велике Британије премјести на територију Руске Федерације и да до окончања судске ревизије његове неправедне и политички исконструисане пресуде он буде конфиниран тамо,'', завршавају саопштење у овој невладиној организацији.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog