Politika
Ван Ромпеј: Интеграцијом у ЕУ до мира и стабилности
Предсједник Савјета ЕУ Херман ван Ромпеј оцијенио је да се интеграцијом земаља западног Балкана у ЕУ обезбјеђују мир и стабилност у региону.
Став 27 чланица ЕУ да западни Балкан у једном тренутку треба да се придружи ЕУ, не односи се само на практичне могућности за појединце, већ се тичу егзистенцијалне стабилности и мира за све грађане", истакао је Ван Ромпеј за београдску "Политику".
Он је нагласио да је процес прикључења ЕУ, ипак, немогућ без активног учешћа грађана.
Ван Ромпеј је објаснио да је, из истог разлога, 15 европских земаља, заједно са Међународним монетарним фондом (ММФ), одлучило да додјели Грчкој помоћ од 110 млијарди евра, да би будућност те валуте била осигурана.
Он је истакао да у случајевима кризе практичне погодности које пружа ЕУ немају довољну тежину и да политичари, такође, треба да дају убједљиве одговоре на тешка питања.
"Зашто смо ми, 15 европских земаља и ММФ, одлучили да позајмимо Грчкој 110 милијарди евра помоћи и да осигурамо будућност евра? Или, зашто ми, 27 земаља чланица ЕУ, сматрамо да западни Балкан, регион толико страдао и пропатио током протеклих ратова, у једном тренутку треба да се придружи ЕУ? Зашто 27 земаља настављају да раде заједно", навео је Ван Ромпеј.
Он је нагласио да су владе ових земаља свјесне да у данашњем глобализованом свијету више не могу самостално да гарантују добробит и сигурност својих грађана.
"Стога, чак и ако се увек не слажу око свих питања, и понекад имају и сасвим супротне ставове, свих 27 влада радије ће бити чланови европског клуба, него што ће остати сами по страни", додао је Ван Ромпеј.
"Да би смо одбранили наше европске вриједности, интересе и послове ми треба да наставимо да деламо заједно. Данашњи свијет од нас тражи да развијемо јачу економску политику, још више здружену спољну и климатску политику. Драго ми је да су све чланице Савјета ЕУ спремне да преузму ову заједничку одговорност", навео је Ван Ромпеј.