Društvo

Загреб: Не славе сви Дан ослобођења

ЗАГРЕБ – Дан ослобођења Загреба, 8. маја 1945. у главном граду Хрватске обиљежили су представници антифашиста и градских власти полагањем вијенаца погинулим партизанима и жртвама усташког терора, док су присталице усташтва демонстрирале на тргу маршала Тита тражећи промјену његовог имена.


Поводом дана ослобођења Загреба, представници Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске (САБАХ), удружења антифашиста на регионалном нивоу, али и градских власти положили су вијенце пред споменик на Гробницу народних хероја на загребачком гробљу Мирогој. Та гробница била је почетком овог вијека минирана, а касније је обновљена, али починиоци нису нађени.

Рачуна се да је више од 20.000 Загрепчана погинуло у партизанима и од усташког терора у нацифашистичкој квислиншкој творевини ''Независној држави Хрватској (НДХ)'' између 1941 и 1945. године.

Представници САБАХ-а града Загреба и Загребачке жупаније положили су вијенац на споменик у Дотршћини на истоку града, једном од највећих стратишта Загрепчана.

У комеморацији њима су се прикључили и учесници акције „Студијска путовања на мјеста страдања и сјећања у Загребу” која спроводи невладина организација Документа.

У исто вријеме испред Хрватског народног казалишта (позоришта) грађанска иницијатива Круг за Трг одржала је јавни протест за промјену имена трга који је окупио неколико стотина људи, углавном оних који нису Загрепчани.

Круг за трг организовао је протест јер Скупштина града Загреба није одговорила на њихов захтјев да Тргу маршала Тита буде враћено име Казалишни трг.

Трг је назив Казалишни носио само за вријеме ''НДХ''.

У ''НДХ'' су расним непријатељима сматрани Срби, Јевреји и Роми, против којих су усташе спроводиле велике кампање геноцида у систему концентрационих логора попут Јасеновца, који је био највећи изван територија којима је управљала нацистичка Њемачка.

Рачуна се да је између 600.000 и 800.000 Срба, 30.000 Јевреја и исто толико Рома убијено током постојања ''НДХ'', док су из ње прогнане стотине хиљада Срба.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog