Politika
Крстан Симић: Моја смјена би била неправда
БАЊА ЛУКА - Судија Уставног суда БиХ Крстан Симић изјавио је данас Срни да би евентуална одлука о његовом разрјешењу са те функције била велики ударац владавини права на просторима БиХ.
Симић је рекао да ће сачекати одлуку са данашње сједнице Уставног суда на којој се разматра приједлог о његовом разрјешењу са функције судије овог суда и уколико она буде негативна поднијеће оставку због, како је рекао, генератора ове кризе - предсједника Уставног суда БиХ Миодрага Симовића.
"Без обзира каква год одлука да буде, она неће промијенити мој став у односу на једног појединца Уставног суда. Уколико би одлука била донесена у моју корист, она ни тада неће промијенити мој став у односу на догађаје у Уставном суду БиХ који су без преседана", нагласио је Симић
Он је је додао да није нашао за сходно да присуствује данашњој сједници Уставног суда и да нема никавих емоција док чека одлуку.
Уставни суд БиХ наставио је данас ванредну пленарну сједницу на којој је вођена расправа поводом тачке дневног реда "Разматрање приједлога о разрјешењу судије Уставног суда БиХ Крстана Симића".
"Та сједница прекинута је 25. марта да би се омогућило судији Симићу да оствари даља процесна права у оквиру правичног поступка који му Уставни суд БиХ гарантује", наведено је у саопштењу шефа кабинета предсједника Уставног суда БиХ Недима Aдемовића.
Симићево разрјешење тражио је предсједник Уставног суда БиХ Миодраг Симовић због, како је оцијенио, његовог недоличног понашања и несавјесног рада у периоду од децембра прошле до средине јануара ове године. Тиме је, наведено је у приједлогу, Симић Уставном суду нанио "несагледиву штету и нарушио дигнитет".
Повод за разрјешење је, наводно, Симићево писмо премијеру Републике Српске и лидеру СНСД Милораду Додику у којем он говори о пресуди Уставног суда у корист бањолучког бизнисмена Веселка Малбашића.
Уставни суд БиХ је прошле године усвојио апелацију фирми "Трговина Борац" из Травника и "Малбашић" из Бање Луке, које су је том суду упутиле након што је "Крајина Борац" добила све судске процесе против њих. Ова одлука Уставног суда БиХ је преседан који је у директној супротности и са Одлуком високог представника међународне заједнице у БиХ из 2000. године.
Том одлуком забрањено је да појединци и правна лица из једног ентитета приватизују предузећа, пословне просторе и имовину који се налазе у другом ентитету. "Свака одлука, споразум или радња која је у супротности са овом одлуком је ништавна" наводи се у Одлуци високог представника. Сви судови су утврдили да је "Крајина Борац", као државно предузеће РС, по сили закона власник пословних простора постало 23. јула 1998. године.
У предмету "Aлијагићи" Миодраг Симовић је гласао за апелацију Aлијагића са два Бошњака и два Хрвата, док су три стране судије гласале против, а судија Крстан Симић је био искључен из гласања зато што је наводно "бранио интересе Српске".
Правобранилаштво РС уложило је приједлог за преиспитивање одлуке Уставног суда БиХ, који је потврдио дио пресуде Окружног суда из Требиња који се односи на накнаду материјалне штете браћи Салиху и Муамеру Aлијагић од 6.033.000 КМ. Њима је већ са каматама исплаћено 1.800.000 КМ, чиме су извршене претходна пресуда Окружног суда Требиње и ревизија Врховног суда РС. И поред тога, они су поднијели апелацију Уставном суду БиХ.
Премијер Српске Милорад Додик изјавио је раније да се судије Уставног суда БиХ понашају као "слободни стријелци" и у овом суду постоји значајан степен корупције, што би надлежни органи у БиХ требало да испитају. "Како судија Миодраг Симовић мисли да Влада РС треба да плати десет милиона марака, а да ја као предсједник те Владе не смијем о томе да будем информисан. Не разумијем начин на који то ради Симовић, због чега ћу тражити да се покрене истрага", нагласио је Додик.