Društvo
Хашка хроника: Генерал Крстић насмрт претучен?
Случајно или не, данас је искрсла вијест да је генерал Војске Републике Српске, Радослав Крстић, још једна у низу сумњивих смрти у подскупу Хашког трибунала.
Наиме, портал Сарајево Икс је објавио да је генерал Крстић претучен у британском затвору, те да је од посљедица пребијања и преминуо. Ову вијест је било готово немогуће провјерити у институцијама РС, јер се сви процеси пред Хашким трибуналом посматрају кроз политичку призму, и дјеловање у овом правцу је, у најмању руку, неутрално.
Каснијом провјером је утврђено да је Крстић заиста нападнут од стране тројице муслимана у затвору Вејкфилд, који су му нанијели повреде по глави и врату, оштрим и тупим предметима, али да је ван животне опасности.
Једнако као што је у вијести сарајевског портала ексклузивно наведено да је Крстић претучен у Западном Јоркширу јер је "изигравао генерала у затвору", само по себи је илустративна и интенција по којој се високи државни званичници (де факто политички осуђеници) држе у затворима са криминалцима.
Крстићев адвокат Томислав Вишњић је изјавио да је његовом клијенту више пута било пријећено, и да је третман према њему је био изузетно лош.
Вишњић је најавио да ће због напада тражити пријем код предсједника Хашког трибунала Патрика Робинсона пошто је инцидент било могуће предвидити, а и сам Крстић је о томе у неколико наврата упозоравао судију Робинсона.
Младен Ђурковић, зет генерала Крстића, рекао је да то није био "први напад исламиста", али да су у претходним таквим ситуацијама безбједносне службе затвора благовремено реаговале.
"Из безбедносних разлога генерал шест месеци није излазио из своје ћелије нити на чист ваздух, а тражио је и да шета сам", додао је Ђурковић.
Крстић је на Илиндан 2001. године осуђен за "геноцид" на 46 година робије, да би три године касније Жалбено вијеће преиначило пресуду за дешавања у Сребреници и околини на 35 година затвора због "помагања геноцида".
Можда је то излишно, али вриједи напоменути да је исти суд одбио да разматра оптужнице против већине несрба на високим положајима, а посебно против државних званичника земаља НАТО.